ABD vadeli işlemleri yüksek; ek teşvik harcaması bekleniyor

abd vadeli islemleri yuksek ek tesvik harcamasi bekleniyor 35NF9UPO

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Demokratların Georgia seçimleri sonrasında Demokratların kontrolü ele almasını takiben yatırımcıların yüksek mali harcama beklentisi ile ABD borsaları Perşembe günü yüksek açılacak.

Dow 66 puan yükselirken S&P 500 13 ve Nasdaq 100 97 puan artış gösterdi.

Dow Jones Industrial Average %1,4 yüksek kapatırken S&P 500 %0,6 artış ile bitirdi. Nasdaq Composite %0,6 kaybetti.

Demokrat adaylar Jon Ossoff ve Raphael Warnock’un, Georgia’da iki Senato koltuğu için yapılan yarışta kazanarak Cumhuriyetçi rakipleri David Perdue ve Kelly Loeffler’i yerinden etmesi bekleniyor. Bu da Beyaz Saray’ı, Temsilciler Meclisi ve Senato’yu kontrol altına alacakları anlamına geliyor.

Bu durum, seçilmiş Başkan Joe Biden’in, ek teşvik tedbirleri de dahil olmak üzere kendi programını uygulama yolunun daha açık olacağı beklentilerini artırıyor. Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer, teşvik çeklerinin 2.000 dolara çıkarılmasının, ilk yasal tekliflerden biri olacağını söyledi.

Perşembe günü Kongre, Joe Biden’i yeni Başkan olarak resmi anlamda onayladı. Çarşamba günü Trump yanlısı destekçiler, Kongre binasına saldırmış ve milletvekillerinin sığınacak yer aramasına sebep olmuştu.

Başkan Donald Trump nihayetinde durumu yatıştırmaya çalışarak “düzenli bir güç devri” olacağını söyledi.

Perşembe gününün önemli ekonomi verileri arasında Cuma günü yayınlanacak olan tarım dışı istihdam raporu öncesinde haftalık ilk işsizlik başvuruları var. ADP özel sektör istihdamı Aralık ayında 123.000 düşüş yaşayarak ekonomideki büyük gerilemenin kanıtı oldu.

Bugün ayrıca Kasım ayı ticaret dengesi verileri ile Aralık ayı ISM imalat dışı rakamları da var.

Bed Bath & Beyond (NASDAQ:BBBY), Constellation Brands (NYSE:STZ), Walgreens Boots Alliance (NASDAQ:WBA) ve ConAgra Foods (NYSE:CAG) ve Micron (NASDAQ:MU) Perşembe günü çeyrek dönemlik raporlarını yayınlayacak.

Perşembe günü petrol fiyatları karışık ancak görece yüksek işlem gördü. Suudi Arabistan’ın Şubat ve Mart aylarında üretimi günlük olarak 1 milyon varil düşürme kararının yarattığı boğa hissiyatına, ABD ham petrol stoklarında beklenenin üzerinde yaşanan düşüş de eklendi.

WTI %0,3 yükselişle 50,80 dolar oldu ve Şubat ayından beri ilk kez 50 dolar üzerinde kararlı bir şekilde hareket ediyor. Brent ise %0,1 düşüşle 54,24 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,6 artışla 1.915,15 dolar olurken EUR/USD %0,6 düşüşle 1,2253’ten alıcılandı.