ABD vadeli işlemleri yükseldi; Siyasi kargaşa ortasında gözler teşvikte

abd vadeli islemleri yukseldi siyasi kargasa ortasinda gozler tesvikte fXWs5aMn

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Siyasi kargaşa ortamında yatırımcıların gözü ek mali teşvikte iken ABD borsaları bir önceki seansta yaşanan kayıpları telafi ederek yüksek açılacak.

Dow 54 puan artarken S&P 500 8 ve Nasdaq 100 40 puan yükseldi.

Pazartesi günü Dow Jones Industrial Average %0,3 düşük kapatırken S&P 500 %0,6 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %1,2 kaybetti. DJIA 9-10 Aralık’tan bu yana peş peşe iki gün düşmedi.

ABD’de geçen hafta Covid-19 yüzünden 22.000 üzerinde insan, hayatını kaybetti ve art arda ikinci haftalık rekor kırıldı. Genel ölüm sayısı şimdi 375.000.

Bu artış ve ekonomik zararla ilişkisi, seçilmiş Başkan Joe Biden’in geçen hafta “trilyon dolarlık” ekonomi teşviki sözü vermesine yol açtı. Perşembe günü resmi duyuruyu takiben daha fazla detay verilmesi bekleniyor ki bu da piyasaları mevcut yüksek seviyelerde destekliyor.

Geçen hafta Capitol Hill’de yaşanan şiddet sahnelerinin yankıları siyasi çevrelerde hissedilmeye devam ediyor. Pazartesi günü Temsilciler Meclisi, Trump’ı “ayaklanmayı kışkırtmakla” suçlayan bir görevden alma maddesi yayınladı ve bu hafta oylamayı planlıyor.

Biden’in 20 Ocak’taki yeminine yaklaştıkça daha çok sorun yaşanabileceğine dair korkular artıyor. Fed, Washington’da olduğu gibi 50 eyalet başkentinde de “silahlı protestoların” planlandığına işaret eden bilgi aldıklarını belirtti.

Salı gününün ekonomi takviminde Cuma günü hüsrana uğratan tarım dışı istihdam raporunu takiben Kasım ayı JOLT iş olanakları var.

İlgi çekecek diğer olay, bir dizi Fed yetkilisinin yapacağı konuşmalar olacak. Bölgesel bazı Fed Başkanları, merkez bankasının 2021 sonuna doğru tahvil alımlarını ‘azaltmayı’ düşündüğünü ima etti.

Kurumsal gelişmelerde; sosyal medya devleri ilgi çekecek. Facebook, Twitter ve Amazon (NASDAQ:AMZN), şiddetin artması riskini yükselten konuşmaları yasakladı.

Salı günü petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın gönüllü üretim kesintisi sözünün desteğiyle 11 ayın yükseğine çıktı.

İlgi şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ve Çarşamba günü ABD Enerji Bakanlığı’nın istatistik kolu olan Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) stok verilerinde olacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,3 artışla 52,95 dolar olurken Brent %1,3 kazanarak 56,39 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,3 yükselişle 1.857,10 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2152’den alıcılandı.