Avrupa borsaları genel olarak sakin; Gözler koronavirüsle ilgili gelişmelerde

avrupa borsalari genel olarak sakin gozler koronavirusle ilgili gelismelerde gfS46QS8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü pek değişmeden açılacak. Yatırımcılar, ABD’deki siyasi kargaşanın yanında koronavirüsle ilgili gelişmeleri de temkinli gözlerle takip ediyor.

DAX ve CAC 40 %0,1’den az yükselirken FTSE 100 %0,1 yükseldi.

Avrupa ekonomisi için yakın vadeli görünüm, Bild gazetesinin bir raporu sonrasında karardı. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, mevcut karantinayı Mart sonuna kadar uzatmak istediğini iddia etti.

ActivTrades’te teknik analist olan Pierre Veyret, “küresel ekonomideki toparlanma beklentileri ile yönlenen Aralık ayındaki ticari coşku, denge fiyatından epey uzaklaşan hisse senetlerine ilişkin değerleme endişeleri ve alarm veren Covid-19 rakamları ile telafi ediliyor gibi görünüyor” dedi.

Küresel hisse senedi piyasaları, düşük faiz oranları ve merkez bankaları ile hükümetlerden gelen benzer parasal ve mali teşviklerle ve ayrıca aşıların dağıtımı fikri ile desteklenerek son birkaç hafta içinde çok güçlü artışlar kaydetti.

Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi, ABD Kongresi’nde kısa süre önce yaşanan olaylar üzerine Başkan Donald Trump’ın azlini oylayacak. Başkan Yardımcısı Mike Pence, 25. Yasa Değişikliğine başvurması için yapılan baskılara direnerek bunun ülkenin çıkarları için iyi olmayacağını söyledi. Görevini kötüye kullanma davası, Trump’ın görevden ayrıldığı 20 Ocak’tan sonra bile devam edebilir.

Avrupa’da ticari güncellemelerini raporlaması beklenen isimler arasında Sainsbury’s, Persimmon (LON:PSN) ve ASOS (LON:ASOS) bulunurken İspanyol telekomünikasyon şirketi Telefonica (NYSE:TEF), Avrupa ve Latin Amerika’daki cep telefonu kulelerini ABD merkezli telekomünikasyon altyapısı operatörü American Towers’a, nakitte 7,7 milyar Euro’ya (9,41 milyar dolara) satma konusunda anlaştı.

Euro bölgesinin Kasım ayı endüstriyel üretim rakamları da yolda. Salgındaki canlanma ile bölge çift dipli bir resesyona girdiğinden Euro bölge ekonomisi, bu yılın başında yine küçülmeye hazırlanıyor.

Petrol fiyatları Çarşamba günü yükselmeye devam etti. Endüstri verileri, ABD stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüşün yaşandığını göstererek petrol fiyatlarını destekledi ve ABD’de virüsü kontrol altına alma çabalarının, Avrupa’ya göre talep üzerinde çok daha az etki gösterdiğini ortaya koydu.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) raporuna göre ABD petrol stoklarında geçen hafta 5,8 milyon varil düşüş yaşandı – beklentiler 2,7 milyon varillik düşüş yönündeydi. Hükümet birimi Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) ise raporunu günün ilerleyen saatlerinde yayınlayacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,9 artışla 53,70 dolar olurken Brent %1 kazanarak 57,14 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de Şubat ayından beri gördükleri en yüksek seviyelerde işlem görüyor.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,8 yükselişle 1.858,95 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2215’ten alıcılandı.