Avrupa borsaları karışık; Alman perakende satışları, Covid-19 vakalarındaki artış ile baskı altında

avrupa borsalari karisik alman perakende satislari covid 19 vakalarindaki artis ile baski altinda TuQ4bpze

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcılar, beklenenden daha iyi gelen Alman perakende satış verileri ile Covid-19 kaynaklı yeni karantinaları tartarken Avrupa borsaları Salı günü karışık açıldı.

DAX ve CAC 40 %0,1 düşerken FTSE %0,4 yükseldi.

Almanya’nın perakende satışları, analistlerin küçülme beklentilerine kıyasla ülkedeki kısmi karantinaya rağmen tüketicilerin harcamaya devam etmesi ile online satışlardaki güçlü büyüme sayesinde Kasım ayında %1,9 yükseldi. İşsizlik verileri de pozitif yönde şaşırttı ve 10.000 iş kaybı beklentisine kıyasla Aralık ayında 37.000 yeni iş imkanı doğdu.

Bununla birlikte Covid-19 vakaları hızla artmaya devam ediyor.

Pazartesi günü İngiltere yeni ve daha katı karantina emri verdi. Almanya’da Başbakan Angela Merkel ve eyalet başkanları Salı günü yapacakları bir toplantıda mevcut karantinanın 10 Ocak’tan sonrasına uzatılma olasılığını tartışacak. Fransa’da restoran, bar, müze ve sinemalar kapalı kalmaya devam ederken İtalya, koronavirüs enfeksiyonlarını yavaşlatmak için ülke çapındaki kısıtlamaları sürdürme kararı aldı.

Yatırımcılar arasındaki ihtiyatlılığı artıran bir gelişme de Salı günü yapılacak olan Georgia Senato seçimlerinin ikinci turuna ilişkin belirsizlik. Bu seçim ile ABD hükümetinin bu bölümünün kontrolü belirlenebilir ve böylece yeni Başkan Joe Biden’in uygulayacağı ekonomi politikalarını etkileyebilir.

Her iki aday da çok sıkı görünüyor ve sonuçları hemen bilemeyebiliriz. Bu da Kasım ayındaki başkanlık seçimini takiben bir çeşit siyasi kaosla sonuçlanabilir.

Moda perakendecisi Next (LON:NXT) hisseleri %7,9 yükseldi. Noel satışlarının beklenenden daha iyi olduğunu bildirdi. Ryanair (LON:RYA) Aralık trafiğinde büyük bir düşüş olduğunu söyledikten sonra havayolu şirketinin hisseleri %0,5 düştü.

OPEC+, Covid-19 pandemisi nedeniyle talep büyümesine dair endişelere rağmen gelecek ay için üretim politikasına karar veremediğinden Salı günü petrol fiyatları düştü.

OPEC+, Şubat ayında da planlanan günlük 500.000 varil üretim artışı ile devam edip edilmeyeceği üzerine yaşanan ayrılıktan dolayı Pazartesi günkü toplantıya bugün de devam edecek. Grup geçen ay üretimi Ocak ayında 500.000 varil artırma kararı verdi ancak hala günlük 7 milyon varilden fazla kesinti yapıyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,2 artışla 47,72 dolar olurken Brent %0,1 yükselişle 51,15 dolardan işlem gördü. Her ikisi de Pazartesi günü %1 üzerinde kayıp yaşadı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,1 düşüşle 1.945,80 dolar olurken EUR/USD %0,2 yükselerek 1,2274’ten alıcılandı.