Avrupa borsaları yüksek; Gözler ABD’nin teşvik paketinde

avrupa borsalari yuksek gozler abdnin tesvik paketinde 9qrjzwsX

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Perakende sektöründen Noel ticaret raporlarının gelmesiyle Avrupa piyasaları Perşembe günü bir nebze yüksek açılıyor.

DAX, CAC 40 ve FTSE 100 %0,2 yükseldi.

İngiltere’nin en büyük gıda perakendecisi Tesco ve online perakendeci Booho, güncellemeleri ile dikkatleri çekti. Tesco (LON:TSCO), mali yılın üçüncü çeyreği için kıyaslanabilir satışlarda %6,4’lük ve Noel döneminde %6,1’likartış raporladı. Online moda grubu boohoo (LON:BOOH) ise yıllık satış hedefini yükselterek %30’dan %37 civarına çıkardı.

Diğer yandan Fransa’da Renault (PA:RENA), faaliyet marjını 2025’e kadar %5 üzerine yükseltecek yeni bir strateji planı açıkladı. O dönemde özellikle üretimini %20 düşürecek.

Demokratlar yılın başında Senato’yu ele geçirdiğinden beri ABD’de ek teşvik düşüncesi küresel hisse senedi piyasalarını destekledi ve bir destek de CNN’in dünkü haberi ile geldi. Habere göre seçilmiş Başkan Joe Biden, 2 trilyon dolar değerinde bir paket düşünüyor.

Ancak ilk kez İngiltere’de tespit edilen ve virüsün daha hızlı bulaşıcılığa sahip yeni varyasyonuyla ilgili korkular üzerine Avrupa hükümetlerinin, koronavirüs kısıtlamalarını sıkılaştırmasından dolayı Perşembe günü artışlar sınırlı olabilir.

Hükümeti çöküşün eşiğinde olan İtalya, Covid-19 olağanüstü halini Nisan sonuna kadar uzatacak. Hollanda, karantinayı en az üç hafta kadar uzatırken Fransa, ülke çapındaki sokağa çıkma yasağını uzatmayı düşünüyor.

Kıta genelinde aşılama programları devam ediyor ancak iki üç ay daha büyük bir yardımı olması beklenmiyor.

Bununla birlikte aşı cephesinde bazı iyi haberler de vardı. New England Journal of Medicine’de (New England Tıp Dergisi) yayınlanan ön deney verileri, Johnson & Johnson’ın (NYSE:JNJ) tek doz Covid-19 aşısının hem gençlerde hem de yaşlılarda bir bağışıklık tepkisi yarattığını gösterdi.

Öte yandan Temsilciler Meclisi, geçen hafta Kongre binasında yaşanan kargaşada isyanı kışkırtma suçuyla Başkan Donald Trump’ın azledilmesi için oylama yaptı. Böyle bir davayla ikinci kez karşılaşan ilk ABD başkanı oldu.

Perşembe günü petrol fiyatları düşüş yaşadı. Yatırımcılar, talep üzerindeki salgın etkisi ile ABD stoklarında yaşanan beklenenin üzerindeki düşüşü dengelemeye çalışıyor.

Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Çarşamba günü yayınlanan ABD ham petrol stok verileri, geçen hafta 3,247 milyon varil düşüş olduğunu gösterirken Salı günkü Amerikan Petrol Enstitüsü (API) raporu 5,821 milyon varil düşüş olduğunu söylemişti.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 52,90 dolar olurken Brent %0,2 kayıpla 55,97dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,8 düşüşle 1.840 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,2145’ten alıcılandı.