Birleşik Krallık hükûmeti kripto para raporu yayımladı: Bitcoin, Ethereum ve Ripple’ın ülkedeki yasal statüsü belirlendi

birlesik krallik huk meti kripto para raporu yayimladi bitcoin ethereum ve ripplein ulkedeki yasal statusu belirlendi lzZ37g36

Investing.com – 2020 yılının sonunda yaptığı atakla 70 sentin üzerine çıkarak yatırımcılarının yüzünü güldüren XRP, SEC davasıyla başlayan kan kaybını durdurmaya çalışıyor. Kripto para biriminin arkasındaki Ripple şirketi, düzenleyici hamlelerle boğuşmaya devam ederken bugün Birleşik Krallık Hazinesinden önemli bir açıklama geldi. Ülkede hükûmet XRP’nin bir menkul kıymet değil, bir borsa tokeni olduğu görüşünde.

Hazine bugün “Birleşik Krallık’ın Kripto Varlıklara ve Stablecoin’lere Düzenleyici Yaklaşımı” başlıklı bir rapor yayımladı. Belgede Ripple, Ethereum ve Bitcoin için “öncelikle bir borsa aracı olarak kullanılan tokenler” ifadesi yer aldı. Borsa tokenleri düzenlenmemiş bir kategoride bulunduğu için elektronik para veya menkul kıymet tokenleri olmadıkları kabul ediliyor.

Raporda şu ifade yer alıyor:

Bu açıklama özellikle Ripple kanadında heyecanla karşılandı. Zira geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), firmanın yerel tokeni XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğu iddiasıyla Ripple aleyhine dava açmıştı. İngiltere’nin hükûmet organı tarafından yayımlanan bu rapor SEC’in kategorizasyonuna zıt bir anlam taşıyor. Bu da Ripple’ın savunmasını destekler nitelikte.

Ripple daha önce Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetkililerden kripto endüstrisi için netlik belirlemelerini istemişti. Düzenleyici çerçevede eksikliklerden yakınan şirket yetkilileri, pek çok kez ülke dışına taşınabileceklerinden söz etmişlerdi. Birleşik Krallık hükûmetinden gelen bu açıklamanın bazı taşları yerinden oynatabileceğine inanılıyor.

Yazan: Özgün Çağlar Deniz