BIST 100’de haftanın son işlem gününde kâr satışları yaşanıyor

bist 100de haftanin son islem gununde k r satislari yasaniyor h46qNTOp

Investing.com – Dün 1.568 puan ile rekor seviyeyi tekrar test eden BİST 100, günün devamında gelen kar satışlarıyla günü %0,81 düşüşle 1.546 puandan kapattı. Endeks bugün güne %0,63 düşüşle 1.536 puandan başladı ve günün ilk yarısında en düşük 1.532 puanı gördü.

Dün dünya borsalarında satışlar oldu, ABD ve Asya da günü düşüşle kapatırken Avrupa’da ise İtalya hariç endeksler günü yükselişle kapattı.

Haftanın son işlem gününde Avrupa ve Asya’da endeksler gerilerken ABD vadelilerinde yükseliş var. Yurt içinde alt endekslerde ise dün en çok düşen BİST Bankalar bugün de %1,5 kayıpla düşüşe öncülük ediyor. Son zamanlarda bankacılık endeksini yenen BİST Sanayi ise bugün açılış seviyesi yakınında nötr bölgede işlem görüyor.

Dün günün tek yükselen endeksi BİST Turizm bugün %2,70 ile pozitif ayrışmaya devam ederken BİST Tekstil & Deri, BİST Bilgi Teknolojileri ve BİST Basit Metaller da %1 üzerinde primli işlem görüyor.

Bugün ilk yarıda en çok yükselen hisselerdeki haftalık değişim şöyle:

Petrokent Turizm A.Ş. (IS:PKENT) bugün %10 ve haftalık bazda %19 primli,

Burçelik Vana Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:BURVA) bugün %10 ve haftalık bazda %21,6 primli,

Politeknik Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:POLTK) bugün %10 ve haftalık bazda %14,5 primli,

En çok işlem gören hisselerden Konya Çimento Sanayi A.Ş. (IS:KONYA) bugün %7 primli ve haftalık %26 artıda olurken Kardemir Karabuk Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Class D (IS:KRDMD) bugün %2,5 ve haftalık %7 primli, Doğan şirketler Grubu Holding A.Ş. (IS:DOHOL) bugün %3 düşüşte ancak haftalık bazda %4 primli.

Bu haftanın en çok düşen hisseleri ise %16,7 ile Trend Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (IS:TDGYO) ve %9 ile Yukselen Celik As (IS:YKSLN .

Küresel piyasalarda risk iştahının getirdiği ralli ile yükselen endekslerin dün ve bugün kar satışları ile gerilediği görülüyor. Borsada gün içi düşüşlerin devamında 1.515 seviyesi en yakın destek olarak izleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy