Bitcoin hareketliliği Yeni Zelanda’yı endişelendirdi: FMA kripto para yatırımları konusunda uyarı yayımladı

bitcoin hareketliligi yeni zelandayi endiselendirdi fma kripto para yatirimlari konusunda uyari yayimladi VbpusnWP

Investing.com – Kripto para piyasasında 2020’nin Aralık ayında ivme kazanan hareketlilik, yaklaşık üç gündür karmaşık bir seyir izliyor. Bitcoin 20.000 doların üzerine çıktıktan yaklaşık 3 hafta sonra 40.000 doları da aşmasının ardından 35.000 dolara geri döndü. Ethereum tüm zamanlar rekoru kırmasına ramak kala yönünü aşağı çevirirken SEC davasıyla mücadele eden XRP 30 sent civarında tutunmaya çalışıyor.

Bu hareketlilik piyasanın bir sonraki yönü ile ilgili kafa karışıklığına yol açarken hükûmetler ve resmî organlardan peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta İngiliz Financial Conduct Authority’nin (FCA) kripto para yatırımları konusunda dikkatli olunması gerektiğine yönelik açıklamasını takiben, Yeni Zelanda’nın finansal gözlemcisinden de aynı yönde bir uyarı yapıldı. Özellikle Bitcoin fiyatında görülen “rollarcoaster” hareketine dikkat çeken FMA’dan bir sözcü, “kripto para sektörünün Yeni Zelanda’da düzenlenmediğini” ve “genellikle dolandırıcılar tarafından istismar edildiğini” açıkladı. FMA’in açıklamasında ayrıca, “FCA’in kripto para piyasasına dair endişelerinin paylaşıldığı” ifadesi yer alıyor. FCA, “bazı kripto borsalarının yüksek getiri vadettiğini ve yatırımcıların tüm paralarını kaybetmeye hazır olması gerektiğini” açıklamıştı.

Söz konusu belge ayrıca düzenlenmemiş borsalar hakkında da uyarılar içeriyor. FMA sözcüsü, Yeni Zelanda ile bağlantısı olmayan borsalarda kripto varlıkları sunan, takas eden, alan veya satan tarafların belirlenmesinde zorluklar yaşandığını söyledi. Yeni Zelanda’da hizmet veren borsaların Financial Service Providers Register’a (FSPR) kayıtlı olması gerektiğine değinilen belgede, bu kaydın anlaşmazlıkları çözmek hususunda önemli bir gereklilik olduğu ifade edildi.

Dün Birleşik Krallık hükûmeti; BTC, ETH ve XRP‘nin ülkedeki yasal statüsü adına önemli bir belge yayımladı. Birleşik Krallık’ın Kripto Varlıklara ve Stablecoin’lere Düzenleyici Yaklaşımı başlıklı raporda söz konusu kripto varlıklar için “öncelikle bir borsa aracı olarak kullanılan tokenler” ifadesi yer aldı. Bu özellikle ABD’de kayıt dışı menkul kıymet olarak kabul edilen ve aleyhine açılan davayla mücadele eden Ripple için önemli bir gelişme olarak kabul edildi. Zira Büyük Krallık Hazinesi’nin XRP kategorizasyonu, SEC’in yaklaşımıyla örtüşmüyor.

Yazan: Özgün Çağlar Deniz