Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Faize karşıyım, yüksek faizle bir yere varamayız”

cumhurbaskani erdogan faize karsiyim yuksek faizle bir yere varamayiz bMFljHIW

Investing.com –  DEİK Yönetim Kurulu Üyeleri ile yapılan toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiye dair açıklamaları:

-Her ne kadar bu salgın beraberinde çeşitli zorluklar, sıkıntılar getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencereleri de açıyor.

-Aralık ayında ihracat rekoru kırdık ve yılın son çeyreği en yüksek ihracatı gerçekleştirdiğimiz dönem oldu.

-Salgın nedeniyle ekonomilerde rekor daralmalar yaşandı, böyle bir konjonktürde CB sisteminin etkisiyle hızlıca aksiyon aldık. Son 18 yıldır her alanda gerçekleştirdiğimiz reformlar ülkemizi diğerlerinden ayrıştırdı.

-Ülkemizin ve milletimizin huzuru ve geleceği için ihtiyatlı olacağız. Her koşulda vatandaşımızın yanında olmayı sürdüreceğiz ve Türkiye salgın sonrası döneme güçlü ve rekabetçi olarak girecektir.

-Ekonomimizin güçlü yönlerini sağlamlaştırıp tedbir gerektiren konuların da üzerine gideceğiz.

-Kur cephesine baktığımızda TL, dolara karşı %12 euroya karşı %10 değer kazandı. Merkezi yönetim borç stokumuz da risk primimiz de düşüyor. 5 yıllık cds 210 bp azalarak 320 bp seviyesine indi.

-Son aylarda 15 milyar dolar üzerinde yabancı portföy girişi oldu. Ekonomimizin uzun dönemli kaliteli bir büyümeye ulaşmasını amaçlıyoruz.

-Ekonomide temel hedef fiyat istikrarını sağlamak olacak. Enflasyonu %30’lardan tek haneye düşürmüş faizi %63’ten %4,6’ya düşürdüğümüz dönem oldu. Boşuna konuşmuyorum, yüksek faize karşı olmam boşuna değil. Yatırımcıların faiz yükü altında nasıl ezildiğini biliyorum. Bankalarımız ne kadar kar etmişler bunu konuşuyorlar, ne kadar istihdam ne kadar yatırım var bunu konuşmuyorlar. Bize yatırım, istihdam, üretim ve ihracat lazım.

-ABD ve Japonya’da İsrail’de faiz eksi, Avrupa’da 1-2. Bizde ise %20-%30’lara kadar gitti. Arkadaşlar beni dinlerler dinlemezler ben bunlara karşıyım ve sonuna kadar mücadele edeceğim. İnandığım bir tek şey var yüksek faizle bir yere varamayız.

-Faiz enflasyonla doğru orantılıdır, faizi ne kadar aşağı çekerseniz enflasyon da düşer.

-Ekonomide güven ve istikrardan ödün veremeyiz. Ekonomimizin en güçlü yanı sağlam kamu maliyesi olmuştur. Özellikle düşük borçluluk oranlarımız bizi birçok ülkeden olumlu olarak ayırıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy