Dolar düşüş yaşadı, ilgi Hazine verimleri ve Powell’ın üzerinde

dolar dusus yasadi ilgi hazine verimleri ve powellin uzerinde lOecnbKi

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcılar büyük teşvik paketini beklerken yüksek ABD verimleri üzerine üç yılın düşük seviyelerinden toparlanan dolar, Perşembe günü ufak düşüşler yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, sadece %0,04 düşüşle 90,302 puana geriledi. Geçen hafta Mart 2018’den bu yana ilk kez 89,206’ya dokundu.

USD/JPY %0,1 artışla 104,00, EUR/USD, %0,1 kayıpla 1,2255 ve GBP/USD %0,2 artışla 1,366 dolardan işlem görürken AUD/USD %0,3 yükselerek 0,7756’dan işlem gördü.

CNN haberine göre seçilmiş Başkan Joe Biden, 2 trilyon dolar civarı bir mali teşvik paketinin ana hatlarını Perşembe günü belirleyecek.

Büyük oranda borçlanma ile finanse edilecek olan ek teşvik beklentisi, ABD hükümet tahvillerini tartarak Hazine verimlerini, Mart ayından beri ilk kez %1 üzerine gönderirken dolar son beş işlem seansının dördünde yükseldi.

Doları destekleyen diğer bir faktör, Fed’in, ekonomi toparlandıkça parasal desteği planlanandan daha yakın bir zamanda azaltabileceği endişeleri oldu.

Başkan Jerome Powell TSİ 19.30’da konuşma yapacak ve bu konuşma, tahvil alım programının azaltılabileceği zamana ilişkin ipuçları için irdelenecek.

Bununla birlikte pek çok analist, dövizdeki toparlanmanın geçici olduğunu düşünüyor ve uzun vadede risk hissiyatını desteklemek için ek teşvikin Amerikan dolarını baskılamasını bekliyor.

ING analistleri bir araştırma yazısında “Fed, Ortalama Enflasyon Hedefi çerçevesine bağlı kaldığı, TÜFE’nin aşmasına izin verdiği ve faizleri sabit tuttuğu (temel senaryomuz bu ve gelecek yıl olması yönünde) sürece çok düşük negatif reel faizler, USD üzerinde baskı yaratacak” dedi.