Dolar düşüşte; ABD’de Demokratlar Senato’yu kazanacak

dolar dususte abdde demokratlar senatoyu kazanacak XicPcQay

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Demokratların Georgia seçimlerinde ABD Senatosu’nun iki koltuğunu kazanması ile dolar, Asya’da yaklaşık üç yılın düşük seviyeleri yakınında gezindi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,12 düşüşle 89,392 oldu.

USD/JPY %0,07 artışla 103,12 puana yükseldi. Tokyo ve komşuları Saitama, Kanagawa ve Chiba’da yeni bir acil durum ilanı yapılacak.

AUD/USD %0,02 kayıpla 0,7800’e geriledi. Avustralya’nın kabinesi planlanandan bir ay önce toplanacak. NZD/USD %0,10 artarak 0,7296 oldu.

USD/CNY %0,07 düşüşle 6,4572’den işlem gördü. Devlet Döviz İdaresi Çarşamba günü daha yavaş bir artış temposunun sinyalini verdi.

GBP/USD1,3607’de sakin kalarak Pazartesi günü gördüğü yaklaşık üç yılın yükseği 1,3703 doların altında kaldı.

TD Securities stratejistleri Mazen Issa ve Ned Rumpeltin bir araştırma yazısında “Brexit’i ardımızda bıraktığımız için GBP’de kısa pozisyonlara girmeye başlıyoruz. USD hala tekdüze zayıf bir seviyede işlem görüyor ancak … GBP ihtiyatını ifade etmek için AUD ve JPY’yi gözlüyoruz” dedi.

Georgia’da Demokrat adaylar Jon Ossoff ve Raphael Warnock’un, Georgia’da iki Senato koltuğu için yapılan yarışta kazanarak Cumhuriyetçi rakipleri David Perdue ve Kelly Loeffler’i yerinden etmesi bekleniyor. Bu zafer ile seçilmiş Başkan Joe Biden’in, ek teşviklerin de içinde bulunduğu kendi programını izlemesi için yol açılmış olacak.

Demokrat kontrolündeki bir Senato’nun, küresel ekonomik büyüme ve çoğu risk varlığı için net pozitif bir gelişme olduğu düşünülüyor. Ancak ABD bütçesi ile ticaret açıkları daha da büyüyebileceğinden hem tahvil hem de dolar için negatif bir durum.

Bununla birlikte Washington’daki olaylar arasında bile döviz piyasaları görece sakin kaldı.

Mizuho Securities kıdemli döviz stratejisti Masafumi Yamamoto, doların servetinin Demokratların her iki Meclisi de kontrol etmesiyle bölündüğünü düşünüyor.

“Dolar, Avustralya doları gibi emtia dövizleri ile risk hissiyatı pozitifken fayda gören gelişmekte olan piyasa dövizleri karşısında daha da zayıf olmaya devam edecek.”

Aynı zamanda “Euro ve yen karşısında daha yüksek Hazine verimleri, dolardan fayda sağlayabilir. Çünkü dolar, Biden yönetiminde ABD ekonomisindeki olası bir toparlanmaya daha düşük fiyatlandırıyor.”

Bazı yatırımcılar dolar endeksinin 2020 yılında yaklaşık %7 ve 2021 yılında bugüne kadar %0,9 düşüş yaşayacağını tahmin ediyordu.

Silicon Valley Bank (silikon Vadisi Bankası) kıdemli döviz traderı Minh Trang, Reuters’e yaptığı açıklamada “insanlar en az altı ile dokuz aydır dolar konusunda boğa hissiyatına sahip. Görünen o ki ara ara nefes almak zorunda kalacaksınız” dedi.