Dolar, Hazine verimlerindeki düşüş ile geriliyor

dolar hazine verimlerindeki dusus ile geriliyor HhV2QeFe

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD Hazine verimlerindeki düşüş, Amerikan dolarının rüzgarını kestiğinden Çarşamba günü dolar zayıfladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 89,907 oldu ve Nisan 2018’den beri gördüğü en düşük seviyelerin ardından üç günlük artışına ara verdi.

USD/JPY %0,1 düşüşle 103,62 ve EUR/USD, %0,1 artışla 1,2220 oldu. İngiltere Bankası Yöneticisi Andrew Bailey’nin negatif faiz beklentilerini hafife almasının desteğiyle GBP/USD ikilisi de %0,3 artışla 1,3697 dolara ulaştı. AUD/USD %0,1 yükselerek 0,7778’den işlem gördü.

10 yıllık Hazine verimi göstergesi, 10 yıllık ihaleye 38 milyar dolar ile güçlü bir talebi ve ABD Fed’in, para politikası ile destek olmaya devam edeceklerini yinelemesini takiben Salı günü gördüğü 10 ayın yükseğinden yaklaşık 7 puan geriledi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George Salı günkü açıklamasında, enflasyon merkez bankasının %2 hedefini aştığı takdirde Fed’in karşılık vermesini beklemediğini söyledi.

ING analistleri, “Fed’in faiz beklentileri dibe vururken ABD verimlerindeki herhangi bir artış, artan enflasyon beklentilerinin veya vadeli primin bir fonksiyonu olmayı sürdürecek. Bu da bize, dolar için ayı beklentimiz konusunda güven veriyor” dedi.

Ayın başlarında Georgia’daki ikinci tur seçimlerin ardından Demokratların Senato’yu alması, çoğunlukla hükümet borçlanması ile finanse edilecek daha büyük teşvik tedbirleri için umutları artırdı. Bu, tahvil piyasasında, ABD verimlerinin büyük oranda artışına yol açan ve dolardaki düşüşün duraksamasına yardım eden bir satış ile sonuçlandı.

Yatırımcıların gözü şimdi TÜFE ile Aralık ayı ABD enflasyon rakamlarında olacak. Bir önceki ay %0,2 olan TÜFE’nin, %0,4’e yükselmiş olması bekleniyor. Fed’in Aralık ayı Bej Kitabı da Çarşamba yayınlanacak.

Çarşamba günü de konuşma yapacak Fed yetkilileri var ve yatırımcılar, merkez bankasının aylık 120 milyar dolar olan mevcut varlık alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağını öğrenmek için ipuçları arıyor olacak.