Dolar şimdilik düşüşte; Artan getiriler hissiyatı değiştiriyor

dolar simdilik dususte artan getiriler hissiyati degistiriyor 9j5B5XeE

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar, artan Hazine verimleri üzerine düşük seviyelerden toparlandıktan sonra Salı günü düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,403’e geriledi. Önceki hafta yaklaşık üç yılın düşük seviyesinden toparlandı.
USD/JPY %0,1 düşüşle 104,14 ve önceki seansta 21 Aralık’tan beri ilk kez 1,2132’ye düşen EUR/USD, %0,2 artışla 1,2169 oldu. AUD/USD %0,4 yükselerek 0,7729’dan işlem gördü.

Bugünkü kayıplara rağmen Amerikan doları etrafındaki hissiyat, ek mali teşvik beklentileri ve Fed’in yıl sonu ile beraber tahvil alımlarını azaltmaya başlayabileceğine dair imaları ile son birkaç gün içinde değişti.

Seçilmiş Başkan Joe Biden, 20 Ocak’ta göreve başlayacak ve büyük oranda ek borçlanma ile finanse edilen “trilyonlar” değerinde ek teşvik sözü verdi. Bunun üzerine 10 yıllık Hazine verimleri, Mart ayından bu yana ilk kez %1 üzerine yükselerek %1,158’e kadar çıktı.

ABD oranlarındaki değişim sonucu Morgan Stanley (NYSE:MS), zayıf dolar çağrısını geri çekti.
Banka stratejistleri bir araştırma yazısında “ABD mali teşvik için artan ihtimaller ve kalabalık USD hissiyatı ortamında USD için nötre döndük” dedi ve artık “boğaya dönüş zamanı için sinyaller aradıklarını” ekledi.

Yatırımcılar Kasım ayına ait JOLT iş olanakları verilerine dikkat kesilecek. Bu rapor, özellikle Cuma günü hüsrana uğratan istihdam verilerinin ardından işe alım konusunda işgücü piyasasında ne olup bittiğine yönelik bir bakış sunacak.

İlgi aynı zamanda Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ile başlayacak olan Fed konuşmalarında olacak. Merkez bankasının, faiz oranlarını bu kadar düşük seviyelerde daha ne kadar tutacağına dair artan belirsizlik nedeniyle yatırımcılar, yetkililerin ABD ekonomisinin gücüyle ilgili değerlendirmeleriyle ilgilenecek.

Diğer konuşmacılar arasında Yönetici Lael Brainard, Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester var.