Dolar/TL %2 yükselişle 7,52’ye çıktı

dolartl 2 yukselisle 752ye cikti

Investing.com – 20 Ocak’ta görevi devralacak olan Biden, trilyon dolarlık teşvik paketiyle ekonomiyi desteklemeye devam edeceklerini ve paketin detaylarını Perşembe günü açıklayacaklarını söyledi. İstihdamın son 8 ayın en düşük seviyesine gerilediği bu dönemde gelen açıklamalar ABD ekonomisini desteklemek için genişlemeci politikaların devam edeceğini gösterirken bu politikalarla da ABD ekonomisinde iyileşmenin de hız kazanacağı beklentisini yarattı.

ABD’de büyüme ve enflasyon beklentilerinin tahvil faizlerini yükseltmesine bağlı dolar yeni haftaya yükselişle başladı. ABD Dolar Endeksi 90,65 seviyesine çıkarken tüm gelişen ülke paraları da dolar karşısında değer kaybetti.

ABD seansıyla beraber dolardaki gün içi yükselişin artmasıyla paritelerdeki hareketlilik de arttı. Ruble, rand ve realin %1,5’e yakın değer kaybettiği bugün TL’nin kaybı ise %2 oldu. Gün başında 7,49’a yükselen USD/TRY kuru son saatte 7,52’ye yükselerek 25 Aralık sonrası kayıplarını sildi.

Gelişen ülke piyasaları ve Avrupa’daki satışların etkisiyle BİST 100 de düşüşe geçti. Gün içinde 1.557 puan ile rekor tazeleyen endeks son saatte 1.537 puana gerilerken BİST Bankalar kaybı %2’yi aştı.

Yazar: Necdet Erginsoy