Dolar/TL 8,30 civarında: Faizleri sabit tutan TCMB’nin mesajları, ilk faiz indiriminin zamanlamasına yönelik farklı algılamalara yol açtı

dolartl 830 civarinda faizleri sabit tutan tcmbnin mesajlari ilk faiz indiriminin zamanlamasina yonelik farkli algilamalara yol acti X8MQIJuK

ANKARA, 7 Mayıs (Reuters) – Dolar/TL geçen haftaki sert dalgalanma sonrası bu hafta 8,30 etrafında daha yatay bir seyir izlemeyi sürdürürken haftanın en önemli gündemi olarak takip edilen Merkez Bankasının (TCMB) faizleri sabit tuttuğu faiz kararı piyasada ilk indirimin zamanlamasına yönelik birbirine zıt yöne algılamalar yarattı.

TCMB Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini %19’da sabit tutarken enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruşun sürdürüleceğini belirtti.

TCMB’nin bir önceki söylemi “Kurul, politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.” şeklinde idi.

Bazı ekonomistler PPK metin değişikliğini faiz indirim döneminin yakın olduğu yorumunu yaptı. Ancak bu yorumun tersini düşünen ve faiz indirimlerinin beklendiği kadar erken başlamayacağı şeklinde yorumlayan ekonomistler de bulunuyor.

Kararın açıklandığı sırada TL’de hafif değer kazanma ve daha sonrasında da TL’nin belirgin değer kaybetmemesi piyasanın TCMB’nin dünkü kararı ve açıklamaları ile ilgili negatif bir algısı olmadığına işaret etti.

PPK değişikliğine enflasyon raporunda ilan edilen güncel patika vurgusunun eklendiğine ve bu raporda enflasyonun yılın son aylarında belirgin düşüşün görüldüğüne dikkat çeken bazı ekonomistler bu değişikliğin faiz indiriminin yılın sonuna doğru ötelendiği mesajı olarak algıladılar.

Bu görüşün tam aksine bazı ekonomistler ise değişikliklerin Haziran kadar yakın bir tarihte faiz indirimi yapılmasına yönelik hazırlık izlenimi yarattığını söylediler.

JPMorgan (NYSE:JPM) yayımladığı raporda TCMB’nin aylık olarak enflasyon tahminlerini yayımlanmamasına karşın buna yönelik bir grafik yayımladığına dikkat çekerek, “Nisan enflasyon raporu enflasyonun Ekim ayına kadar %16-17 patikasında ilerledikten sonra Kasım ayında %14 ve yıl sonuna %12,2’ye düştüğüne işaret ediyor. Dolayısıyla enflasyonda belirgin düşüş yılın son iki ayında yaşanıyor.” görüşüne yer verdi.

TCMB’nin karar sonrasında yaptığı açıklamanın kuruluşun enflasyon risklerinin farkında olduğunu net şekilde gösterdiğini ifade eden JPMorgan, bu yönlendirme ile TCMB’nin gelecek dönemde erken faiz indirim adımı atması riskini azalttığını kaydetti.

Oyak Yatırım veri sonrası notunda PPK metnindeki değişimlerin sıkı para politikasının Haziran kadar erken bir tarihte ortadan kalkabileceğine işaret ettiğini belirtmişti.

Dolar/TL’de geçen hafta başında ABD ilişkilerine ilişkin endişelerle yaşanan 8,50 üzerindeki tarihi rekora doğru yükseliş yerini 8,30 etrafında daha sınırlı dalgalanan bir seyre bırakmış durumda.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 09.04’te 8,2700 / 8,2810 seviyesinde. Euro/TL aynı saatte 9,9736 / 9,9877, sepet bazında TL 9,1218 / 9,1344 düzeyindeydi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TCMB söylemleri açıkçası kafa karıştırdı. Aslında yapılmak istenen enflasyon riskini vurgulamaksa bunun için farklı söylemler tercih edilebilirdi. Nitekim piyasada bir an önce faiz indirimi olacak algısını sildiklerini söyleyemem. Ancak çoğunlukta olmasa da bazı raporlar dünkü değişikliklerin bankanın faiz indirimlerini bir kaç ay daha ötelediğini düşünüyor. Ben de benzer şekilde TCMB’nin faiz indirimlerini için henüz erken mesajı verdiğini düşünüyorum. Ancak güven unsuru önemli. Eğer verilen mesaj bir kaç ay daha faiz indirimi olmayacak ise bu TL açısından pozitif.” dedi.

Küresel Piyasalar

Dünya genelindeki hisse senedi piyasaları emtia fiyatlarındaki yükselişin de katkısıyla üç haftadır ilk defa haftanın tamamını kazanımla kapatmaya hazırlanırken, yatırımcılar bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisini takip edecekler.

Dolar, güçlü ekonomik toparlanma beklentilerini destekleyebilecek ve hisselere, riskli para birimleri ve emtiaya olan iştahı artırabilecek ABD tarımdışı istihdam verisi öncesinde baskı altında kaldı.

Dolar endeksi dün %0,4 düştükten sonra bu haftanın en düşük seviyesi olan 90,867’de seyretti.

ABD tarım dışı istihdam verisi TSİ 15.30’da açıklanacak. Ekonomistler ABD’de tarım dışı istihdamın Nisan ayında 978.000 artmasını bekliyor. İşsizlik oranının Mart’taki %6 seviyesinden %5,8’e düşmesi bekleniyor.