Dolar/TL ABD’den gelecek TÜFE verisi öncesi düşüşte

dolartl abdden gelecek tufe verisi oncesi dususte VrFNBJVB

Investing.com – Dünya borsalarında ABD tahvil faizlerindeki yükseliş nedeniyle yaşanan satışlar sınırlı kaldı ve endeksler güne yükselişle başladı. Avrupa’da salgının etkisinin artması ve kısıtlama sürelerinin de uzatılmasıyla endekslerdeki ivme zayıf.

Almanya, salgında zirveleri yaşarken kısıtlamalar bu ay sonuna kadar uzatılmıştı, ancak Başbakan Merkel, eğer istenen düşüş yaşanmazsa 10 hafta daha karantinanın devam edebileceğini belirtti. Salgından en çok etkilenen Avrupa ülkesi olan İngiltere’de de durum iyi değil. Aşı çalışmaları başlasa da vaka artışının hızlanması burada da kısıtlamaların devam edeceğine işaret ediyor.

Avrupa endeksleri güne düşüşle başlamasının ardından hafif alıcılı işlem görürken gelişen ülke piyasaları ise dolardaki yükseliş ivmesinin azalmasıyla pozitif fiyatlanıyor.

ABD getiri eğrisindeki dikleşme ile yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesine çıkan tahvil faizleri, bugün açıklanacak TÜFE verisi öncesinde geriledi. Dolar göstergesi de 90,0 seviyesi yakınlarında işlem görüyor. Verideki değişimin dolar ve döviz üzerinde etkili olması beklenirken veri öncesinde paritelerdeki son durum şöyle:

EUR/USD 1,22 altında hafif satıcılı, GBP/USD dünkü hızlı yükselişinin ardından bugün 1,37 yakınında alıcılı işlem görüyor. Frank ve yen tarafında sınırlı gerileme olurken Avustralya doları ise 0,7750 yakınında işlem görüyor.

Gelişen ülke paralarında bugün günün ilk yarısında karışık seyir var. TL, baht, ringit pozitif ayrışırken zar, ruble, peso ve wone ise dolar karşısında düşüş yaşıyor.

Haftaya yükselişle başlayan ve 7,52 seviyesine çıkan USD/TRY kuru bugün 7,4150’ye geriledi ve günün ilk yarısında %0,50 satıcılı fiyatlanıyor.

Günün devamında ABD TÜFE verisi takip edilecek. Kurda 7,52 seviyesinde zayıflayan alımların etkisiyle düşüş isteğinin devam etmesi beklenirken 7,42-7,33 aralığında fiyatlanın sürmesi bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy