Dolar/TL haftabaşındaki dalgalanma ardından 7.3 ile Ağustos sonundan beri en düşük seviyede, küresel piyasalar takip ediliyor

dolartl haftabasindaki dalgalanma ardindan 73 ile agustos sonundan beri en dusuk seviyede kuresel piyasalar takip ediliyor YJCH1DAk

ANKARA, 7 Ocak (Reuters) – Küresel piyasalarda dün yaşanan sert değer kazançları bugün de devam ederken dolar/TL de Ağustos 2020 sonundan beri en düşük seviyelerde güne başladı.

ABD’nin Georgia eyaletinde tekrarlanan Senato seçimlerinde Demokratlar iki senatör adayını da kazanarak Kongre’de çoğunluğu ele geçirdi.

Küresel hisse senedi piyasaları ABD Kongresi’nde de çoğunluğu ele geçiren Demokrat yönetimin daha fazla borçlanma ve harcama yaparak ekonomik büyümeyi destekleyeceği beklentisiyle yükseldi.

ABD Hazine tahvili getirileri ise Demokrat Parti’nin Georgia eyaletinde tekrarlanan seçimleri kazanarak Senato’da kontrolü ele geçirmesinin ardından son ayların en sert yükselişini kaydettikten sonra yönünü aşağı çevirmeye çalışıyor. TRYTOM=D3 hafta başında Georgia eyaletinde tekrar edilen seçime yönelik endişelerle dalgalanarak tekrar 7.4’e yaklaşsa da dün belirginleşen küresel risk iştahıyla yönünü tekrar aşağı çevirdi.

Kur dün 7.2650 seviyesine kadar geriledikten sonra bu sabah saat 0847’de 7.2925/7.3150 seviyesinden başladı. Aynı saate euro/TL 8.9778/9.0066, sepet bazında TL 8.1351/8.1608 seviyesindeydi.

Piyasalarda Merkez Bankası’nın (TCMB) ve ekonomi yönetiminin ortodoks politikalara ve piyasa dostu uygulamalara devam edeceği beklentisiyle TL’deki değer kaybının sona erdiğine dair tahminler de her geçen gün artıyor.

Piyasalarda TL’de ve TL cinsi yatırım araçlarında son 5 yıldır neredeyse aralıksız gerçekleşen değer kaybının duracağı 2021’de sınırlı da olsa değer kazancı beklentileri hakim.

Bu hafta HSBC müşterilerine 7.1 hedefi ile TL’de yeni pozisyon önerdi.

Küresel piyasalarda da dolar değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Dolar, ABD Senatosu’nda kontrolü Demokratların kazanmasıyla birlikte başkan seçilen Joe Biden’ın maliye politikasını daha da gevşetebileceği beklentisiyle neredeyse son üç yılın en düşük seviyesinde işlem gördü. Dolar endeksi =USD Asya piyasalarında %0.1 yükselerek 89.444 seviyesine yükselse de halen 2018 yılı Mart ayından beri görülen en düşük seviye olan 89.206 seviyesi yakınlarında seyrediyor. yandan bankacılar dolar/TL’nin Kasım 2019’dan beri ilk kez 200 günlük haretli ortalamasının altına gerilemesinin önemine de dikkat çekiyorlar.

Deniz Yatırım’dan Orkun Gödek, “TL’nin Kasım 2019’dan bu yana ilk kez paritede 200 günlük hareketli ortalamasının aşağısında kapanış gerçekleştirmesi uzun vadeli trendin test edilmesi adına değerli bir gelişme. Düşüncemiz, 6 Kasım haftasından bu yana paylaştığımız şekilde, paritenin 7.00-7.20 aralığına doğru ilerleme çabası şeklinde olduğu” dedi.

Bugün iç piyasada TCMB’nin açıklayacağı haftalık para banka, menkul kıymet ve rezerv istatistikleri takip edilecek. Bankacılar dolarizasyon için yakından takip edilmeye devam eden yabancı para cinsi mevduatlarda bugün açıklanacak verilerde de TL’ye dönüş yönünde bir gelişme olmadığını hesaplıyorlar.

2019 yılını 5.95 civarında tamamlayan dolar/TL Kasım başında Berat Albayrak’ın sürpriz istifası öncesi 8.58’e kadar yükselmişti.

TL, dolar karşısında Kasım ayı başından 2020 sonuna kadar yaklaşık %15 değer kazandı. Ancak 2020 yılında bakıldığında TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yaklaşık %20 düzeyinde oldu.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ekonomi yönetimindeki değişim öncesi işlem gördüğü 570 baz puandan 300 baz puanın altına kadar geldikten sonra bu sabah 308/314 seviyesinde.

Piyasada takip edilen bir diğer konu ise Londra swap piyasasında TL faizinin cazip olmayan seviyelerde bulunması. Londra piyasalarında TL’nin gerçek faizinin oluşabilmesi için swap sınırlamalarının bir kez daha gevşetilmesi bekleniyor. dün yayımlanan bir haberde de dikkat çekildiği üzere BDDK’dan manipülasyon, yanıltıcı işlem ve uygulamalarının belirleyen yönetmelikte de değeşiklik bekleniyor. Yabancı yatırımcı DİBS portföyü rekor düşüş sonrası sınırlı artıyor