Dolar zayıflıyor; Gözler Senato seçimlerinde

dolar zayifliyor gozler senato secimlerinde BfIIEwFF

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Salı günü düşüş yaşadı ancak Georgia’daki ABD Senatosu seçimlerine dair belirsizliğin güvenli limanları desteklemesi ile kayıpları sınırlı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 89,733 oldu ancak Pazartesi günkü kayıpları ile Nisan 2018’den beri ilk kez gördüğü 89,415 puanın biraz üzerinde kaldı.

Pazartesi günü Mart’tan beri ilk kez 102,715’e gerileyen USD/JPY %0,2 düşüşle 102,92 oldu. EUR/USD Pazartesi günü 1,2310 dolara ulaştıktan sonra %0,2 artışla 1,2271 dolara yükseldi.

İngiltere’de altı haftalık yeni karantinanın duyurulmasından sonra bazı kayıplarını toparlayan GBP/USD %0,2 yükselişle 1,3602 olurken 2020’nin son gününde iki buçuk yılın yüksek seviyesi olan 0,7743’e dokunan AUD/USD %0,8 artarak 0,7721’e ulaştı.

Yatırımcılar Salı günü Georgia’da gerçekleşecek olan Senato ikinci tur seçimlerini izleyecek. Hükümetin bu bölümü ele geçirilebileceğinden bu durum, teşvik ve altyapı harcamalarının artırılması da dahil olmak üzere Başkan Joe Biden’ın uygulayabileceği ekonomi politikalarını etkileyebilir.

Her iki aday da çok sıkı görünüyor ve sonuçları hemen bilemeyebiliriz.

ING analistleri bir araştırma yazısında, “2021’in ilk olay risklerinden biri olan Georgia Senato seçimleri öncesinde ufak bir temkinlilik gösterildiğini düşünüyoruz. Çoğu analist Cumhuriyetçilerin söz konusu iki sandalyeyi elinde tutacağını tahmin ederken yatırımcılar, reflasyonist ticaretleri (ve dolardaki zayıflığı) çok daha ileriye götürmeden önce sonucun doğrulandığını görmek isteyebilirler” dedi.

ABD’nin Salı günkü ekonomi veri takviminde Aralık ayı ISM İmalat PMI verileri ve Aralık toplantısına ait merkez bankası tutanaklarından önce bir çift Fed yetkilisinin konuşmaları var.

Öte yandan USD/CNY ikilisi %0,1 artışla 6,4646 oldu. Salı günü Çin, 2005 yılında sabitlemesini terk ettikten sonra resmi yuan döviz kurunu, önceki sabitten %1 daha yüksek olan 6,4760 doların orta noktası ile en güçlü seviyede belirledi. Bu, New York Borsası’nın ülkenin en büyük Telekom şirketlerinden bazılarını listeden çıkarma konusunda ani fikir değişikliğini takip etti. Bu hamle bazıları tarafından Donald Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrılmasından sonra ABD ve Çin arasında yeniden yakınlaşma işareti olarak yorumlandı.