Dow 184 puan düşüşte; Rekor seviyelerden iniyor

dow 184 puan dususte rekor seviyelerden iniyor hynby4PV

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Covid-19 vakaları artmaya devam edip yatırımcılar ek mali teşvikin detaylarını beklerken ABD borsaları Pazartesi günü düşük açılacak.

Dow 230 puan düşerken S&P 500 26 ve Nasdaq 100 88 puan geriledi.

Geçen hafta Dow Jones Industrial Average %1,6 artışla rekor bir seviyede kapatırken S&P 500 %1,8 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %2,4 yükseldi. Her ikisi de rekor seviyede kapandı.

Aşılama programını hızlandırma girişimlerine rağmen ülke, artan virüs vakalarıyla boğuşmakta zorlanırken Wall Street’in bazı kazançlarını iade etmesi bekleniyor.

Reuters verilerine göre ABD’de şimdi bir günde ortalama 3.000 ölüm ve 245.000 yeni vaka yaşanıyor – bu ay eyaletlerin neredeyse yarısı, günlük enfeksiyon sayısında rekor kırdı. Bu durum sağlık sisteminin sınırlarını zorluyor.

Avrupa’daki pek çok ülke karantinaya girerken Çin, beş ay içindeki en büyük günlük vaka artışını yaşadı.

Seçilmiş Başkan Joe Biden Cuma günü “trilyon dolarlık” yeni bir teşvik paketinden bahsettiği için yardım yolda olabilir. Bu hafta daha fazla detay verilmesi bekleniyor.

Washington DC’de siyasi iklim hala endişe verici. Başkan Donald Trump’ın Çarşamba günü Kongre binasında yapılan şiddetli protestolardaki payı nedeniyle Demokrat öncülüğünde bir azletme girişimi görülüyor.

Kurumsal gelişmelerde; Çarşamba günkü hiddetin ardından Trump’ı platformlarında bloke eden Twitter (NYSE:TWTR) ve Facebook (NASDAQ:FB) gibi sosyal medya devleri ilgi odağında olacak. Ayrıca büyük bankaların ilk adımı atması ile kazanç dönemi haftanın ilerleyen günlerinde başlayacak.

Pazartesi günü veri takvimi epey boş ancak Çarşamba günü TÜFE ve Cuma günü Aralık ayı perakende satış rakamları açıklanacak.

Çin’deki yeni Covid-19 vaka sayısında artış yaşanmasının ardından yakıt talebinde düşüş yaşanacağı endişeleri ile Pazartesi günü petrol fiyatları zayıfladı.

Ancak Suudi Arabistan’ın geçen hafta vermiş olduğu günlük 1 milyon varil ek kesinti sözü ile desteklenmeye devam ederek 50 dolar üzerinde seyrediyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,5 düşüşle 51,98 dolar olurken Brent %1 kayıpla 55,42 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,7 artarak 1.848,65 dolar olurken EUR/USD %0,4 düşüşle 1,2165’ten alıcılandı.