Dünya borsalarında ve yurt içinde endekslerdeki son durum

dunya borsalarinda ve yurt icinde endekslerdeki son durum Zy9duJru

Investing.com –  Dün yapılan ancak kongrenin basılması sonrası yarım kalan senato seçimleri bugün resmi olarak açıklandı ve demokratlar başkanlık ve meclisteki üstünlüğün ardından senatoda da çoğunluğu aldı. Bu gelişme piyasalar için neden olumlu? Çünkü Biden hükümetinin Fed’le uyumlu genişlemeci mali politika uygulaması ve teşviklere de devam etmesi bekleniyor. Bu beklenti ile hali hazırda yükselen endeksler rallisine devam etti.

Günün devamında ise dolar tarafındaki fiyatlama öne çıktı. Dolar göstergesi 2,5 yılın en düşük seviyelerinde ancak ABD’de enflasyonun yükseleceği beklentileri ve 10 yıllık tahvil faizlerinin %1 üzerine çıkması ile endeks bugün dip seviyeden %0,55 yükselerek 90,0 seviyesine yaklaştı.

Para birimlerindeki değişim;

Dolardaki hareket ile bugün para birimleri de günün ikinci yarısında düşüşe geçti. Gelişen ülke paralarından bugün en sert düşüş %2 ile Güney Afrika randında olurken ruble ve peso da %1’e yakın düşüş yaşıyor. TL ise bugün en az düşüş yaşayanlar arasında. Gün içinde 7,25’e gerileyen kur son saatlerde 7,34’e yükseldi.

Majör tarafta ise bugün dolar en çok Avustralya doları ve Japon yeni karşısında yükseliş yaşıyor ve dün 1,2350’yi gören EUR/USD bugün 1,2250’den işlem görüyor.

Endekslerdeki değişim;

Avrupa’da dün %3 primlenen FTSE 100  bugün %0,50 düşüşte, Asya’da Hang Seng  hariç endeksler yükselişte. ABD vadelilerinde ise Dow Jones Industrial Average ve S&P yükselirken NASDAQ Composite ise bugün %0,60 düşüşte.

Yurt içinde;

Hafta içinde yükselişte ilk sıralarda yer alan BİST Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları, BİST Spor ve BİST Kimyasal, Petrol & Plastik bugün de en çok yükselen alt endeksler olurken BİST Bankalar dünün ardından bugün de yükselişlere öncülük ediyor. BİST Sanayi ise bu hafta daha az yükselişte ve bankacılık endeksi bu hafta sanayi tarafını yenmiş görünüyor. Günün düşüş yaşayan alt endeksleri ise BİST Basit Metaller, BİST Turizm, BİST Telekomünikasyon ve BİST Toptan Satış & Perakende Ticaret.

Gün başında 1.519 puan ile teknik olarak rekor kıran BİST 100 son saatte 1.511 puandan işlem görüyor ve borsada işlem hacmi son saatte 37 milyar üzerinde.

Yazar: Necdet Erginsoy