Fed Başkanı Powell’dan dijital para açıklaması: “Ciddiye alıyoruz ama acelemiz yok”

fed baskani powelldan dijital para aciklamasi ciddiye aliyoruz ama acelemiz yok eqhsEl9S

Investing.com – ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’nin bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma ihtimaline yönelik bir dizi açıklamada bulundu. Princeton Üniversitesi tarafından düzenlenen çevrim içi bir etkinlikte konuşan Powell, ABD dolarının halihazırda rezerv para birimi olduğunu hatırlatarak CBDC piyasaya sürmek konusunda acele etmeyeceklerini belirtti.

Bazı ekonomistler CBDC’nin bir an önce piyasaya sürülmesinin pek çok önemli avantaj getireceğini söyleseler de Powell, doların küresel rezerv statüsü sebebiyle sabırlı davranabileceklerini öne sürdü.

ABD kulislerinde bir süredir Çin’in dijital yuan konusunda kaydettiği gelişimden ötürü kaygılı sesler yükseldiği biliniyor. DCEP adı verilen dijital para ile ilgili pilot programlar yürüten ve günlük kullanım durumlarını test eden Çin, bu alanda çoğu ülkenin oldukça ilerisinde.

Konuyla ilgili Powell şunu söyledi:

CBDC’ler ile ilgili faydalar kadar cevaplanmamış sorular ve potansiyel maliyetleri de dikkate almaları gerektiğini söyleyen Powell, paydaşların CBDC’ye gerçekten ihtiyaç duyup duymadıklarını anlamak adına bi erişim programı başlatmayı planladıklarını söyledi. Fed bu yolla dijital doların finansal alanlara nasıl bir etkisi olacağını değerlendirmek istiyor.

Powell’a göre Fed, teknolojiye yoğun bir şekilde yatırım yapıyor ve CBDC’ler ile ilgili politika sorularını da yakından inceliyor.

Yazan: Özgün Çağlar Deniz