Georgia seçimleri ve AB’nin Moderna aşısına onay vereceği haberleriyle borsalardaki yükseliş hızlandı

georgia secimleri ve abnin moderna asisina onay verecegi haberleriyle borsalardaki yukselis hizlandi z9Jqcdja

Investing.com – Hafta ortasında küresel piyasalar İngiltere öncülüğünde yükseliş yaşıyor. ABD’de Senato’daki sandalye sayısında Demokratların önde olduğu ve AB’nin Moderna aşısına onay vereceği haberleriyle endekslerdeki yükseliş hızlandı ve  bankacılık hisseleri ise bu yükselişe öncülük ediyor. İngiltere’de FTSE 100 endeksinde günlük yükseliş %3’ü aşarken dün düşüş yaşayan ABD vadelileri de bugün yükselişte.

Mavi Dalga olarak adlandırılan ABD’nin yeni başkanı Biden’ın meclisin ardından senatoda da çoğunluğu ele alması durumunda hükümetin teşvikleri daha kapsamlı ve meblağ olarak da daha yüksek olacak şekilde uygulayacağı, buna bağlı ekonomik aktivitelerin de destekleneceği bekleniyor.

Avrupa cephesinde ise Aralık ayının son haftasında Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşının uygulanmasına başlanmıştı. AB Parlamentosu’nun Moderna aşısına da onay vermesi bekleniyor ve böylece salgına karşı da bölge de vaka artışının azalması umuluyor.

Suudi Arabistan’ın günlük petrol üretimini 1 milyon varil azaltacağını açıklaması ile enerji hisseleri yükselişe geçerken bugün de gün içi gelişmelerle bankacılık hisselerinde hızlı yükselişler yaşanıyor.

Altın aşı haberi sonrası 1,930$ altına geriledi ve iki günlük yükselişinin ardından bugün günlük bazda %1 düşüş yaşıyor.

Gün içi gelişmelerin gölgesinde kalsa da ABD’de özel sektör istihdam rakamlarının 123 bin kişi azalması ülkenin istihdam piyasası için son ayların en kötü sinyalini verdi. Pandemi başındaki milyonluk kayıpların ardından en sert düşüş Aralık ayında yaşandı ve kısıtlamaların devam etmesi Ocak ayında da zayıflığın süreceğine işaret ediyor.

Üst üste rekor seviyelere çıkan BİST 100, bugün küresel olumlu havanın katkısıyla 1.509 puana çıkarak yeni zirveyi gördü. Bugün küresel tarafta olduğu gibi yurt içinde de yükselişe BİST Bankalar önderlik ediyor, endeks bugün %3’e yakın kazançla 1.597 puana çıktı.

Borsada bugün işlem hacmi 40 milyar üzerinde ve endekste en çok yükseliş yaşayan ilk üç hisse ise Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik A.Ş. (IS:UTPYA), OYAK Yatırım Ortaklığı A.Ş. (IS:OYAYO) ve Borusan Mannesmann Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:BRSAN).

Yazar: Necdet Erginsoy