Gün öncesi: Banka kazançları, perakende satışlar, imalat

gun oncesi banka kazanclari perakende satislar imalat wbsgUiqy

Yazar: Christiana Sciaudone

Investing.com – Teşvik iyimserliği (yine!) ortasında piyasalar Perşembe günü bir nebze düşük kapattı.

Seçilmiş Başkan Joe Biden’in 1 trilyon doların üzerinde bir değere sahip olacak teşvik paketi içerisinde, Amerikalılara yapılacak doğrudan ödemelerde artış, eyalet ve yerellere destek ve aşı dağımı için finansman olması muhtemeldi.

Morgan Stanley (NYSE:MS), yatırımcıların paketin boyutunun yanında bu yılın sonlarında 1,5 trilyon olması beklenen altyapı ve sağlık paketini telafi etmek için olası vergi artırımlarına da odaklanacağını söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının parasal musluğu açık tutmaya devam edeceğini yineledi. Bu sabah haftalık iş raporu, işsizlik başvurusunun dört ayın yükseği olan 965.000’e çıkması ile ek destek ihtiyacının altını çizdi. Ekonomistlerin beklentisi 795.000 olması yönündeydi.

İşte bugün piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Banka kazançları geri döndü

Yılın o zamanı yine geldi; büyük bankalar sonuçlarını paylaşacak. JPMorgan Chase (NYSE:JPM), Citigroup (NYSE:C) ve Wells Fargo (NYSE:WFC) ilk isimler olacak. JPMorgan ve Citi’den, net gelirdeki düşüş telafi etmeye yardımcı olacak büyük rakamlar duymayı bekleyin. 2021 görünümüne dair yorumlar da ilgi çekici olacak.

2. Perakende satışlar

Aralık ayına ait perakende satışlar, tatil alışverişlerinin ayın sonunda toparlanıp toparlanmadığını görmek için yakından izlenecek. Kasım rakamları bir önceki aya göre düşüktü ve ekonomistler, koronavirüs vakaları artıp karantinalar yoğunlaştığından – bu haberi daha önce duyduysanız söyleyin – pek bir şey beklemiyor. Ortak tahminler, bir önceki ay 51,1 düşüş yaşadıktan sonra satışların yatay seyredeceği yönünde.

3. Diğer ekonomi verileri

Empire imalat, üretici fiyatları ve Michigan Üniversitesi Hissiyat verileri de açıklanacak. New York bölgesini kapsayan Empire verisinin, 4,9 olan bir önceki aya göre 6,0 seviyesinde gelmesi bekleniyor. ÜFE’nin %0,4 yükselmiş olduğu düşünülüyor. Michigan tüketici hissiyatı anketi için tahminler ise 80,7 olan bir önceki okumaya göre 79,5 puana düşüş yönünde.