Gün öncesi: Delta, Poshmark, Fed konuşmaları

gun oncesi delta poshmark fed konusmalari pRIHPgVV

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Hisse senetleri günün çoğu için uyuşuktu ancak milletvekillerinin, Başkan Donald Trump’ı bir yıl içinde ikinci kez azletmek için toparlanması ile teknoloji hisseleri ralli yaptı.

Eşi görülmemiş bu siyasi hamle, asi Trump destekçilerinin Kongre Binasını ele geçirerek hasara yol açıp beş ölümle sonuçlanmasından bir hafta sonra geldi. O zamandan beri D.C.’deki Kongre’yi çevreleyen alanlar Ulusal Muhafız birlikleri, parmaklık ve barikatlarla güçlendirildi. Oylamanın, Meclis üyelerinin tartışmayı bitirmesinin ardından Çarşamba günü yapılması bekleniyordu.

Intel Corporation (NASDAQ:INTC) teknoloji hisselerinde görülen artışta başı çekti. Şirket, VMware Inc’den (NYSE:VMW) yeni bir CEO getireceğini söyledi. Fab 5 adlı teknoloji hissseleri de yükseldi.

Seçilmiş Başkan Joe Biden’in yeminine bir hafta kala koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor. Biden, daha yaygın aşı dağıtımı için çabalar da dahil olmak üzere virüsle savaşmak için acil çözüm yollarına başvuracağı sözünü verdi.

İşte bugün piyasaları etkilemesi muhtemel gelişmeler:

1. Kazanç sezonu başlamak üzere

Delta Air Lines Inc (NYSE:DAL) Perşembe günü raporlama yapacak. Havayolu hisseleri için kesinlikle iyi bir yıl olmadı ancak yolcular, dördüncü çeyreğin büyük bir bölümünde yer alan tatillerde gökyüzüne geri döndü.

Investing.com tarafından hazırlanan analist tahminleri, 3,78 milyar dolar gelire karşılık hisse başına 2,47 dolar kayıp paylaşması yönünde.

2. Bir hisse senedi halka arz dönemi daha başlayacak

Çarşamba günü “şimdi al, sonra öde” uygulaması Affirm Holdings Inc (NASDAQ:AFRM), hisse başına 90,90 dolar ile açıldıktan sonra %100 üzerinde bir artışla halka arz edildi. İşleme başladıklarında ortaya çıkan diğer ilk halka arzlara (IPO) paralel olarak 49 dolarda fiyatlandı. Affirm, PayPal kurucusu Max Levchin’in son girişimi.

Bu hafta izlenilecek tek IPO bu değil. İkinci el giyim ve malların online pazarı olan Poshmark, Çarşamba gecesi IPO’sunu fiyatlandıracak ve Perşembe günü işleme açılacaktı. 35-39 dolar arası bir aralıkta Poshmark’ın liste değeri, 2,7 milyar dolar civarı.

3. Fed Başkanı Powell’ın konuşması

Jerome Powell, TSİ 16.30’da Princeton Üniversitesi Bendheim Finans Merkezi’nin düzenleyeceği canlı yayınlanan bir etkinlik sırasında konuşacak. Birçok Fed politikacısının ekonomik toparlanma için hayati olduğunu söylediği ekonomik teşvikten bahsedebilir.

Yeni Senato Çoğunluk Lideri Charles Schumer’in, Biden’den 1,3 trilyon dolar teşvik istediği bildirildi. Bu, geçen ay Kongre’nin onayladığı 900 milyar dolarlık paketin epey üzerinde olacak ve nitelikli hanehalkları için bireysel ödemeleri 600 dolardan 2.000 dolara çıkaracak.