Gün öncesi: Georgia sonuçları, ABD istihdamı, FOMC

gun oncesi georgia sonuclari abd istihdami fomc OtEt2O3B

Yazar: Christiana Sciaudone

Investing.com – Teşekkürler Suudi Arabistan. Ortadoğu ülkesi, Rusya ve Kazakistan üretimindeki artışı telafi etmek için gönüllü olarak üretim kesintisi yapacağını söyledikten sonra artan petrol fiyatları sayesinde piyasaların yüzü güldü.

WTI fiyatları 11 ay içinde ilk kez 50 dolar olan direnç seviyesini aştı.

Boeing (NYSE:BA) de güzel bir gün geçirdi. Teknoloji alanında Micron (NASDAQ:MU), Citi’nin desteği sonrasında 20 yılın yüksek seviyesini gördü. Şirketin fiyat hedefi 35 dolardan 100 dolara yükseldi.

Kötü bir Pazartesi gününü ve günün erken saatlerindeki zayıflığı takiben yatırımcıların düşüştekileri satın almaları ile Bitcoin Salı günü rekor seviyelere yakın kaldı. Bitcoin 33.000 dolar aralığında işlem görüyor ve eğer JPMorgan (NYSE:JPM) haklıysa rakip altına karşı 146.000 dolara ilerleyecek.

Ancak hepimizin gerçekten aklını meşgul eden şey Georgia.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel 3 gelişme:

1. Aklım fikrim Georgia

Georgia’daki Senato koltukları için yapılan seçimde kimin kazandığını ve dolayısıyla Kongre’yi kimin kontrol edeceğini öğrenmeyi umuyoruz. Piyasalar ve ülkenin geri kalanı, McConnell ve Cumhuriyetçilerin mecliste hakim olmaya devam edip etmeyeceğini veya Chuck Schumer’in kazanıp Demokratların her şeye hakim olup olmayacağını öğrenmek istiyor.

2. Yeni yılı kutlayan ekonomi verileri

Cuma günkü tarım dışı istihdam raporu öncesi ABD’nin işgücü piyasasına ilk bakışı atacağız. Aralık ayı ADP iş raporunun, 88.000 iş artışı göstermesi bekleniyor. Ayrıca MBA mortgage başvuruları, Markit PMI verileri ve fabrika ve dayanıklı mal siparişleri var.

3. FOMC tutanakları

Merkez bankası izleyicileri Aralık toplantısına ait FOMC tutanaklarını inceleme fırsatı bulacak. Varlık alımlarını küçültmeye başlama imkanı olmadan önce politikacıların ekonomiden ne göreceklerine dair ipuçları aranacak. Tutanaklar TSİ 21.00’da paylaşılacak.