Gün öncesi: İş verileri, Boeing, Bitcoin

gun oncesi is verileri boeing bitcoin

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Çarşamba günü Capitol Hill’de yaşanan şiddet olaylarının sonuçları arasında Başkan Donald Trump’ın derhal görevden uzaklaştırılması talepleri de olduğundan dolayı bu kez teknoloji öncülüğündeki hisse senetleri rekor seviyelere tekrar yükseldi.

Her iki tarafın milletvekilleri ve eski hükümet yetkilileri, ABD Anayasası’na 25. Yasa Değişikliği için Başkan Yardımcısı Mike Pence’e çağrıda bulundu. Kısacası Kongre’ye, görevi kötüye kullanma cezası getirilmesi istendi.

Öğleden sonra New York Times, Trump’ın kendine Başkanlık affı vermeyi tartıştığını raporladı.

Teknoloji şirketleri, seçilmiş Başkan Joe Biden’in zaferinin onaylanmasını protesto eden göstericileri teşvik eden Trump’tan yakındı.

Facebook Inc (NASDAQ:FB) en azından görevinin sona ereceği 20 Ocak’a kadar Trump’ın hesabını bloke ederken Twitter Inc (NYSE:TWTR) de en az 12 saatliğine Trump’ın hesabını kapattı. Shopify Inc (NYSE:SHOP) da kendi platformunda Trump’a bağlı mağazaları engelleyeceğini belirtti.

Yarın piyasaları etkilemesi muhtemel üç gelişme:

1. Aralık iş raporu

Yaklaşık bir yıl önce pandemi başladığından bu yana yatırımcılar, ekonominin ne kadar zarar gördüğünü ve bunun ne kadarının toparlandığını görmek için aylık tarım dışı istihdam raporunu izliyor. Herkes koronavirüs meselesinin son aylarda korkunç boyutlara ulaştığını biliyor ancak bunun etkisi hükümetin aylık iş raporuna henüz yansımış değil. İşler değişebilir.

Haftanın başlarında ADP istihdam raporu, özel işyerlerinin Aralık ayında 123.000 kişiyi işten çıkardığını söyledi, bu beklenenden epey kötüydü. Cuma günkü tarım dışı istihdam raporunun, Kasım ayında görülen 245.000 iş artışının epey altında olacak bir tahminle 71.000 artış göstermesi bekleniyor. Veriler TSİ 15.30’da yayınlanacak.

2. Dow bileşeni büyük bir yasal uzlaşmayla karşı karşıya

Perşembe günü düzenleyiciler, yaklaşık 350 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki 737 MAX kazasına dair Adalet Bakanlığı’nın yaptığı soruşturma için Boeing Co’nun (NYSE:BA) 2,5 milyar dolar ödeyeceğini söyledi. Bu ödemenin içinde yaklaşık 250 milyon dolarlık para cezası da var.

Boeing, kazaya yol açan sorunları çözmesinin ardından uçaklarını tekrar hizmete sokmak için büyük mücadele verdi. Dow Jones Industrial Average endeksinde büyük etkisi olan hisseleri, bu ödeme haberine karşı Cuma günü karşılık verebilir.

3. Bitcoin stratosfere ulaştı

Herkesin hakkında konuşmayı sevdiği kripto döviz, Perşembe günü ilk kez 40.000 dolar üzerine yükseldi ve geçen yıl %300 artış yaşadıktan sonra önlenemez bir artış yolunda olduğu görülüyor. 2021 yılının ilk birkaç işlem gününde %36 yükseldi.

Kurumsal yatırımcılar ve PayPal Holdings Inc (NASDAQ:PYPL) gibi popüler uygulamalar, popüler kültürde Bitcoin (BitfinexUSD) profilini artırdı. Yatırımcıların bitcoin alması için çok sebebi var. Bunlar arasında bir değer deposu ve (altın gibi) enflasyon koruması olması ile güvenli ödemelerde kullanımı gibi sebepler var. Daha yüksek rekorları bekleyin.