Gün öncesi: Washington’da kaos, seçmen kurulu oyları, iş verileri

gun oncesi washingtonda kaos secmen kurulu oylari is verileri la7QnPjB

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Milletvekilleri seçilmiş Başkan Joe Biden için seçmen oylamasını onaylamak üzere toplanırken ABD Kongre binasına asi bir kalabalık saldırdı.

Milletvekilleri sığınmak için çabalar ve oy sayımını askıya alırken ülkenin başkentinde yaşanan şok edici kaos görüntüleri, televizyon ve sosyal medyada ortaya çıktı. Hisse senetleri, günün erken saatlerinde yeni rekorlara yükseldikten sonra değer kaybetmeye başladı.

Dow Jones Industrial Average bazı getirilerini kaybetti. Öncesinde piyasalar, muhtemelen Kongre’nin her iki meclisini de kontrol edecek olan Biden idaresinde ek teşvik beklentisine pozitif karşılık vermişti.

Georgia’daki seçimlerin ikinci turları, Senato’da Demokratlara eşit sayıda koltuk vererek eşitliği bozan oyu Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e bırakacak. Bu, Cumhuriyetçilerden gelecek sağlı sollu engellenme korkusu olmadan Biden ve Demokratların kendi programlarını uygulamalarının yolunu açıyor.

Programda temiz enerji, toparlanmayı desteklemek için ek ekonomik destek ve altyapı var. Banka ve enerji şirketlerinin hisseleri erken ticarette yükseldi.

Bugün piyasaları etkilemesi muhtemel gelişmeler:

1. Şiddet belirsizlik doğuruyor

Washington’daki şiddet, belirsizliğin volatiliteyi beslemesi ile hisse senetlerine baskı oluşturabilir. Çarşamba günü polis isyancıları Kongre binasından çıkarmaya çalıştı ve Washington belediye başkanı şehirde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Şiddet olayları tüm geceye ve yeni bir güne daha yayılırsa hisse senetleri gerileyebilir ve yatırımcılar güvenli limanlara doluşurken altın gibi gerçek varlıklar yükselebilir.

2. Seçmen oylarının tasdiki askıya alındı

Şiddet olayları Biden için seçmen kurulu oylarının tasdikini engelledi ve sayımın tekrar ne zaman başlayabileceğine dair tek bir söz edilmedi. Kongre liderleri, isyancıların binaya saldırması ile Meclis’i terk etmek zorunda kaldı.

6 Ocak genellikle Kongre’nin, 20 Ocak öncesinde formalite icabı olan bu işi yapması için ayrılmış gündür.

3. İş verileri

Perşembe günü ilk ve devam eden işsizlik başvuruları yayınlanacak. Aralık ayındaki özel sektör istihdamı, ADP’ye göre 123.000 geriledi ve ekonomideki büyük durgunluğun kanıtı oldu.

Investing.com tarafından takip edilen analistler, önceki haftaya göre yüksek bir sayıyla 800.000 ilk işsizlik başvurusu bekliyor. Devam eden başvurular için ise beklenti, 5,2 milyon kişi olacağı yönünde.