Güney Kore 2023 yılında kripto para ticaretine vergi getiriyor

guney kore 2023 yilinda kripto para ticaretine vergi getiriyor dsuamuug

Investing.com – Kripto para endüstrisi yeni bir regülasyon gelişmesiyle çalkalanıyor. Asia Today’in haberine göre Güney Kore, 2023 yılından itibaren kripto para ticareti yaparak 2,5 milyon wonun üzerinde kâr elde eden yatırımcılara yüzde 20 vergi getirmeyi planlıyor.

Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, 6 Ocak Çarşamba günü 2020 revize edilmiş vergilendirme kurallarının birinde değişiklik yapıldığını duyurdu. Değişikliğin Kabine toplantılarından sonraki ay içinde ilan edilmesi ve uygulanması planlanıyor. Değişikliğe göre, hisse senedi işlemlerinden elde edilen tüm sermaye kazançları, finansal yatırım kazançları olarak sınıflandırılacak ve 2023’ten itibaren yeni bir vergilendirme kuralına tabi olacak. 50 milyon wonun üzerindeki kazançlar üzerinden %20 vergi alınacak. Hisse senetlerinden elde edilen kâr 300 milyon wonun üzerindeyse vergi yüzde 25 olacak. 50 milyon won bu haberin yazıldığı esnada yaklaşık 45 bin dolara tekabül ediyor. 300 milyon wonun bugünkü karşılığı ise yaklaşık 275 bin dolar.

Kripto para yatırımlarından elde edilen kâra da vergi uygulanacağı ifade ediliyor. Dijital varlıklardan yıllık 2,5 milyon wonun üzerinde gelir elde eden bir yatırımcı, %20 oranında vergilendirilecek. Daha önceki haberlere göre vergi Ekim 2021’de uygulanmak üzere planlanmıştı ve en son Ocak 2022’ye ertelenmişti. Ulusal Meclis kasım ayında yaptığı açıklamada, kripto para borsalarının vergi altyapısını oluşturmak için daha fazla zamana ihtiyaç olduğu ifade edildi.

Yazan: Özgün Çağlar Deniz