Haftaya yükselişle başlayan dolar/TL 7,44’ten işlem görüyor

haftaya yukselisle baslayan dolartl 744ten islem goruyor Wss5DlCm

Investing.com – 6 Ocak’ta 89,22 seviyesine gerileyerek 17 Nisan 2018 sonrası en düşük seviyeyi gören ABD Dolar Endeksi, enflasyonda artış beklentisi ve 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışla bu dip seviyeden yükselişe geçti. Endeks bugün en yüksek 90,51 seviyesini gördü ve 23 Aralık sonrası kayıplarını da sildi. Aylık bazda ise 100 günlük hareketli ortalamanın altında kalmaya devam eden endekste haftanın devamında piyasaların beklentilerine göre seyir izlemesi bekleniyor.

Doların küresel piyasalarda yükselişe geçmesi ise döviz kurları da hareketlendi. EUR/USD 1,2350 ile son zamanların zirvesini görmesinin ardından düşüşünü 3. güne taşıdı ve 1,2150’ye doğru satıcılı fiyatlanıyor. GBP/USD paritesinde de benzer durum söz konusu 1,37 ile son ayların zirvesini gören paritedeki düşüş 4. İşlem gününde de devam ediyor.

Bugün majör para birimlerinden dolar karşısında en çok Avustralya doları değer kaybederken gelişen ülke paralarından ise gün içi en yüksek kayıp Güney Afrika randında yaşanıyor. TL ise gün başında %1,5 kayıp vermesinin ardından son saatte %1 kayıpla 7,44 seviyesinden işlem görüyor.

Enflasyon beklentilerinin yükseldiği bu hafta ABD’den gelecek TÜFE rakamları oldukça önemli olacak. Artış beklenen TÜFE’deki değişim ve Fed yetkililerinin açıklamalarıyla beklentilerin yönü doların seyrini de belirleyecek.

Yazar: Necdet Erginsoy