İtalya’da eski başbakan Renzi’nin partisinin koalisyondan çekilmesiyle politik kriz çıktı

italyada eski basbakan renzinin partisinin koalisyondan cekilmesiyle politik kriz cikti t9VdvuhI

Crispian Balmer / Gavin Jones / Angelo Amante

ROMA, 14 Ocak (Reuters) – İtalya’nın eski başbakanlarından Matteo Renzi’nin partisini koalisyondan çekmesi iktidardaki koalisyonun meclisteki çoğunluğu kaybetmesine neden olurken koronavirüs salgınıyla mücadele eden ülkede politik krizi tetikledi.

Renzi, gücü kendisinde toplamaya çalıştığını söylediği Başbakan Giuseppe Conte’nin liderlik tarzını eleştirse de politikalarda değişikliğe gidilmesi ve daha fazla hesap verilebilirlik sağlanması talepleri yerine getirilirse koalisyona geri dönme kapısını açık bıraktı.

Renzi “Sorumluluk sahibi olmak sorunları saklamayı değil onlarla yüzleşmeyi gerektirir.” dedi. Renzi anketlerde gerilemeye devam eden partisi Italia Viva’yı kurtarmak için böyle bir adım atmakla suçlanıyor. koalisyon ortakları, bu hamlenin İtalya’da 80.000’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine yol açan koronavirüs salgını nedeniyle İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük resesyonu yaşayan ülkeye zarar vereceğini söyledi.

Conte, Renzi’nin 4 partili koalisyonda kalması için zeytin dalı uzatmış ve tüm tarafların iyi niyetli yaklaşması durumunda birliğin yeniden sağlanabileceğini söylemiş ancak bu teklifi kabul görmemişti. Conte henüz konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

Koalisyon birlikte hareket etmek için bir formül bulamazsa Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella çok büyük ihtimalle sağlık kriziyle başa çıkmak için bir hükümet daha kurmayı deneyecektir.

Ancak bunda başarılı olunmazsa geriye sadece seçim seçeneği kalıyor.

Haberi çeviren: Halilcan Soran
Redaksiyon: Berna Suleymanoglu, Nevzat Devranoğlu