Merkezsiz finans (DeFi) protokollerinde tutulan değer 20 milyar doları aştı

merkezsiz finans defi protokollerinde tutulan deger 20 milyar dolari asti PrgvdRyz

2020’nin kripto para piyasalarındaki en önemli kahramanlarından DeFi projeleri 2021’e de oldukça iyi başladı. Faydalı kullanım senaryolarıyla kripto para endüstrisinin göz bebeği haline gelen DeFi’de tutulan toplam değer 20 milyar dolar seviyesini aştı.

DeFi Pulse tarafından sağlanan verilere göre merkezsiz finans projelerinde tutulan toplam değeri ifade eden TVL, 20 milyar doların üzerine çıkarak tüm zamanlar rekoru kırdı. Geçen yılın Kasım ayının başında DeFi protokollerinde 10 milyar doların tutulduğu hesaba katıldığında, sadece iki ayda %100’lük bir artış söz konusu.

DAI stablecoin’inin yönetim protokolü olan Maker, 3,98 milyar dolarla TVL’si en yüksek kripto para konumunda. Borç verme projesi Aave 2,64 milyar dolarla ikinci sırada. Ethereum tabanlı DEX Uniswap ise 2,47 milyar dolarla üçüncü pozisyonda. Türevler tarafında ise Synthetix, TVL’de 1.98 milyar dolar ile birinci sırada yer alıyor. Tokenize Bitcoin protokolü BadgerDAO, 555 milyon doların üzerinde kilitli varlığıyla “yield farming” platformları arasında başı çekiyor.

Bu gelişmeye karşın 20 milyar dolarlık rekorun artan DeFi kullanımının kesin bir işareti olmayabileceği belirtiliyor. Ethereum fiyatı son dönemde yüzde 50’ye yakın arttığından DeFi TVL’de de dolar cinsinden bir artış söz konusu. Ayrıca bu yükseliş, Ethereum 2.0 sözleşmesine yatırılan miktarın artışıyla da alakalı olabilir.

Yazan: Özgün Çağlar Deniz