Nasdaq 196 puan düştü; Demokratlar Senato’yu almaya hazırlanıyor

nasdaq 196 puan dustu demokratlar senatoyu almaya hazirlaniyor TyIFrBAE

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Yatırımcılar Georgia’da ABD Senatosu için yapılan seçimlerde Demokratların zaferini göz önüne alırken ABD borsaları karışık açılacak.

Dow 84 puan yükselirken S&P 500 7 ve Nasdaq 100 196 puan düşüş gösterdi.

Georgia’da iki Senato koltuğu için yapılan seçimlerin resmi sonucu şimdiye kadar henüz ilan edilmedi ancak ABD’nin TV ağları, Demokrat Raphael Warnock’un Cumhuriyetçi Kelly Loeffler karşısında önde olduğunu duyurdu. Ayrıca seçim tahmin servisleri, diğer yarışta da Jon Ossoff’un Cumhuriyetçi David Perdue’yü yerinden etme yolunda ilerlediğine işaret etti.

Bu oyların Çarşamba günü ilerleyen saatlerde onaylanması bekleniyor ve seçilmiş Başkan Joe Biden’in Kongre’nin tam kontrolünü alıp almayacağı ya da planları karşısında çetin bir muhalefetle karşılaşıp karşılaşmayacağı konusunda belirleyici görülüyor.

Demokratların çifte zaferi, daha çok teşvik ile vergi artışları yanında büyük teknoloji şirketlerinin monopol gücünü sınırlayacak olası politikaları da beraberinde getirecektir. Bu nedenle Nasdaq kaybediyor.

Teknoloji sektöründen devam edersek; Donald Trump, Salı günü WeChat Pay ve Alipay’in de içinde olduğu Çinli sekiz uygulamaya işlem yasağı getiren bir kararname imzaladı. Seçilmiş Başkan Biden’in ofise gelmesine iki hafta kala bu hamle, ABD-Çin arasında zaten yüksek olan gerilimleri artırabilir.

Çarşamba gününün ekonomi takvimi ile Cuma günkü tarım dışı istihdam raporu öncesinde ABD işgücü piyasasına ilk bakışı atacağız. ADP Aralık iş raporunun 88.000 iş artışı göstermesi bekleniyor ancak bazıları, Covid-19 vakalarındaki artıştan dolayı pek çok eyaletin aktiviteleri kısıtlaması ile negatif bir rakam bekliyor.

Ayrıca ekonomi raporları arasında Markit PMI, fabrika ve dayanıklı mal siparişleri bulunurken Fed’in Aralık toplantısına ait tutanaklar da yer alıyor.

Petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi. Suudi Arabistan, Şubat ve Mart ayılarında gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisi yapma kararı aldı.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) yayınladığı verilere göre 1 Ocak ile biten haftada 1,7 milyon düşüş yaşandı. Resmi veriler bugün yayınlanacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,3 artışla 50,08 dolar olurken Brent %0,6 yükselerek 53,92 dolardan işlem gördü. Her ikisi de Salı günü Şubat ayından beri gördükleri en yüksek seviyeye ulaştı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 1.951,20 dolar olurken EUR/USD %0,3 yükselerek 1,2342’den alıcılandı.