Piyasanın Kalbi: Fed’in alımları azaltma sözü Euro rallisini yatıştırdı; Euro bölgesi borsaları için güvence

piyasanin kalbi fedin alimlari azaltma sozu euro rallisini yatistirdi euro bolgesi borsalari icin guvence idRU4768

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Avrupa’nın ihracatçıları için işler biraz karışık görünmeye başlarken yardım da yakında olabilir.

Sadece birkaç gün önce Euro, dolar karşısında salgın sonrasında gördüğü düşük seviyeden %12 artarak yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Birçok analist, düşüş yaşanacak bir sonraki büyük rakamın 1,25 dolar olacağını, hatta 1,30’a veya daha üstünü de görebileceğini varsaymıştı.

Bu, hükümetlerin iç talebi desteklemek için daha fazla adım attığına dair işaretlere rağmen büyük ölçüde ihracata bağlı olacak olan Euro bölgesindeki ekonomik toparlanmayı rayından çıkarmakla tehdit etti.

Bununla birlikte geçen hafta Fed’den gelen bir dizi yorum, ABD merkez bankasının bu yılın sonuna kadar teşviki azaltmayı düşünebileceği spekülasyonlarını teşvik etti.

Diğer yandan Demokrat kontrolündeki bir Kongre olasılığı, ABD tahvil ihracı beklentilerini yükseltti. 10 yıllık Hazine getirisi primi, karşılığı olan Alman Bund’una göre geçen hafta 12 baz puan genişleyerek doların göreceli çekiciliğini artırdı. Bu nedenle Euro 1,2160 dolara geri döndü ve tek yönlü bir bahis gibi görünmüyor.

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Isabel Schnabel tarafından Salı günü Avusturya’nın Der Standard gazetesine verilen bir röportaj, önümüzdeki aylarda Euro bölgesinde ortaya çıkması neredeyse kesin olan bir tartışmanın, yani bölgedeki enflasyon şahinleri arasında her türlü düğmeye basacak manşet tüketici fiyatlarındaki toparlanmanın nedenini göstermeye yardımcı oluyor.

Enerji fiyatlarının bir yıl önce salgın patlak verdiğinde çöktüğü ve Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi olan Almanya’da, geçen yılın çoğu için katma değer vergisindeki indirimin sona erdiği göz önüne alındığında artış önceden programlanmış kadar iyi.

Bununla birlikte ölçülen fiyatlardaki birkaç artış, enflasyonda geri dönüş sağlamıyor.

Schnabel, “enflasyonun çok yüksek olmasından endişelenmemiz gerektiğine dair hiçbir gösterge yok” dedi. “Esas sorun muhtemelen ekonomik talebin çok zayıf olması.”

JPMorgan (NYSE:JPM) ve UBS’nin de olduğu bankalar, bölgedeki kapsamlı kilitleme önlemleri nedeniyle hem 2020 4Ç hem de 2021 1Ç GSYİH rakamlarının olumsuz olması ile Euro bölgesinin yılın başında ‘çift dipli’ bir resesyona maruz kalacağını savundu.

Avrupa çapında beklenenden daha hızlı bir aşı uygulaması hızlı bir iyileşme sağlasa bile Schnabel ana noktanın hala geçerli olduğunu savundu.

“Seyahat veya dışarıda yemek yeme gibi hizmetlerin fiyatları, bastırılmış talebin sırtından yükselebilir. Ancak böylesine kısa vadeli bir gelişme, enflasyondaki sürekli artışla karıştırılmamalıdır ki bu muhtemelen çok yavaş ortaya çıkacaktır.”

Başka bir deyişle ECB, yakın zamanda herhangi bir zamanda teşvikinin zayıflaması hakkında düşünmenizi bile istemiyor. Hazine getirilerindeki yükseliş eğilimi, bankayı Euro bölgesi getirilerini sabit tutmak için biraz daha fazla harcamaya zorlayabilir ancak ECB’nin, Aralık ayında Pandemi Acil Durum Satın Alma Programına (PEPP) yalnızca 57 milyar Euro harcadığı ve gelecek 15 ay içinde bir trilyon daha harcama özgürlüğüne sahip olduğu göz önüne alındığında bu çok zor olmamalı.