Piyasanın Kalbi: İngiltere son kilitlenmelerden mustaripken JD Sports kazanıyor

piyasanin kalbi ingiltere son kilitlenmelerden mustaripken jd sports kazaniyor 5iijcsIK

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – İngiltere’den iki ayrı rapor, bu yıl perakende sektörünün görünümüne parlak bir ışık tuttu.

JD Sports Fashion (OTC:JDSPY) 31 Ocak’ta sona eren yıl için kar tahminini yükselttikten sonra %4,6’lık artışla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve daha da önemlisi, önümüzdeki yıl için sağlam bir kâr artışı daha öngördü.

Bu ikinci kısım iki nedenden dolayı dikkate değer. Birincisi, 2020’de perakende stoklarını harekete geçiren trendlerin görünürde bir sonu olmadığını öne sürüyor: çevrimiçi kanallara gittikçe hızlanan bir geçiş (ki JD bunu bariz bir beceriyle başardı) ve daha resmi giyim yerine spor ve boş zaman harcamalarındaki genel artış.

İkincisi, en cesur şirketler hariç diğerlerinin rehberliklerini tamamen askıya aldığı pandeminin ilk dalgasıyla büyük bir tezat oluşturuyor. JD’nin şu an yerel İngiltere pazarında yeni Covid-19 vakaları, hastaneye kabul ve ölümler 2020 zirvesinin çok ilerisinde seyrediyor ve yine de JD’nin, sonuçları 13 ay önce tahmin etmekten çekinmediği görülüyor.

JD, cari yıl için vergi öncesi kârın 400 milyon sterlinin (540 milyon dolar) üzerinde, borsa tahminlerinin üçte birinden fazla olacağını söyledi. Mali yıl içinde bu kadar geç bir tarihte yapılan bu kadar büyük bir revizyon, işin temel ivmesine ilişkin güçlü bir ifade.

Şirket, İngiltere’deki mağazalarının önümüzdeki üç ay boyunca kapalı kalacağını varsaymasına rağmen vergi öncesi karının önümüzdeki yıl %5-10 arasında artmasını beklediğini de belirtti.

Ancak yatırımcılar, daha geniş perakende sektörünün tehlikeyi atlattığı sonucuna varmaktan kaçınmalı. İngiltere’nin en büyük ticari mülk sahibi olan British Land (OTC:BTLCY) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İngiltere hükümetinin Noel öncesi kilitlenme darbesi nedeniyle perakende müşterilerinden kiraların yalnızca %46’sını topladığını söyledi.

Şirket, ilkbaharda perakendecilerin kira bedelinin %12’sini silmek zorunda kalmıştı, bu rakam Eylül ayına kadar olan üç ayda %6’ya düştü ve sonraki üç ayda neredeyse hiç af gelmedi. Bununla birlikte geçen Cuma itibariyle portföyünde bulunan perakende mağazaların üçte birinden daha azı açıktı ve ülkenin üst düzey sağlık görevlisi Chris Whitty’nin Pazartesi günü ulusal radyoda yaptığı, “önümüzdeki birkaç hafta bu salgının en kötüleri olacak” uyarısı göz önüne alındığında, bu durumun yakın zamanda düzelmesi pek olası görünmüyor.

Tüm bunlar, Ana Caddede (Main Street) kısa vadede daha fazla sıkıntının muhtemel olduğunu gösteriyor – diğerleri arasında JD’nin, geçen ay uzun vadeli düşüş içindeki bir moda perakendecisi olan Debenhams’ı kurtarma planlarından vazgeçerek önceden tahmin ettiği bir faktör.