Piyasanın kalbi: Synairgen, aşıların hala eldeki tek covid-19 oyunu olmadığını gösteriyor

piyasanin kalbi synairgen asilarin hala eldeki tek covid 19 oyunu olmadigini gosteriyor 9z49CO7v

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Son iki aydır manşetlerde aşı geliştiricileri var ancak hala virüse karşı mevcut tek oyun bunlar değil.

İngiltere listesinde kote olan küçük ölçekli Synairgen (LON:SYNG), solunum cihazı ile uygulanan bir interferon beta tedavisi için bir faz 3 denemesinin başladığını ve ön test sonuçlarının enfeksiyonun şiddeti ile sonraki iyileşme süresini azalttığını gösterdiğini duyurduktan sonra hissesi Çarşamba günü %10’un üzerinde yükseldi. Haber, İngiltere’deki hastane sisteminin sınırlarını zorlayan halk sağlığı meselesinde yaşanan keskin bir kötüleşme ortamında geldi. Böyle bir ortamda daha hızlı iyileşmeye ve hastane yataklarının uygun olmasına izin veren herhangi bir şeye iki elle sarılabiliriz.

Synairgen’in avantajı, ürününün esasen diğer hastalıklarla savaşmak için zaten yaygın olarak kullanılan, iyi kurulmuş ve geniş ölçüde tolere edilen bir ilaç üzerinde ince ayar yapılmış versiyonu olması. Bu nedenle düzenleyici onayı şansı yüksek görünüyor ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından şimdiden hızlı değerlendirmeye alındı.

Hisse senedi kazançları daha sonra azalsa da %7,1 artışla Pfizer (NYSE:PFE) ve BioNTech’in deneysel aşısının, virüsün tedavisinde etkili olduğu duyurusundan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Pfizer/BioNTech duyurusu, pandeminin ilk aşamalarında gelişen bir dizi küçük ve orta büyüklükteki hisse senedinin habercisi oldu. İtalyan Diasorin, İngiltere merkezli Avacta ve İngiliz-Fransız girişimi Novacyt (LON:NCYT) gibi şirketler – güçlü yönleri hastalığı tedavi etmekten çok tespit etmekte yatıyor – Pfizer’in ardından Moderna (NASDAQ:MRNA) ve AstraZeneca’nın (NASDAQ:AZN) da aşı piyasaya sürmesi ile zarar gördü.

Ne yüz milyonlarca Euro yıllık gelire sahip köklü bir şirket olan Diasorin ne de neredeyse hiç geliri olmayan bir girişim olan Avacta gerçek anlamda iyileşti. Diasorin, bu hafta başında Eylül ayından bu yana gördüğü en düşük seviyesine ulaştı. Avacta hisse senedi daha iyiydi. Pfizer/BioNTech duyurusundan sonraki haftalarda %40 düştü ancak o zamandan bu yana %20 geri kazandı; bu, Covid-19 salgınına göre uzun süre ayakta kalacak bir iş olan kanser tedavisi için biyoterapötikler geliştirme konusundaki orijinal pazar odağını hatırlatan birkaç lisans anlaşmasının yardımıyla oldu.

Ancak Synairgen ile birlikte en iyi toparlanan küçük ölçekli şirket, geçen baharda %2.000’lik ralli ile kısa bir süre için Avrupa’nın en sıcak hisse senedi haline gelen Novacyt oldu. Hem Novacyt hem de Avacta, Covid-19 için dakikalar içinde sonuç veren ‘yanal akış’ denen testleri geliştirmek için çalışıyor. Diğer yanal akış testleri pazara çoktan ulaşmış olsa da düşük güvenilirlikle boğuşuyorlar. Bu nedenle güvenilir bir alternatifin başarılı bir şekilde geliştirilmesi, test rejimlerinde işaret edilen iyileşme göz önüne alındığında her iki hisse senedi için de roket yakıtı olabilir.

Novacyt, geçen yıl ürününü bu yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürmeyi beklediğini söyledi. Novacyt hisseleri, görünür bir fiyat tetikleyicisi olmaksızın %7,1 arttı.