Rekor kıran BIST, küresel borsalardaki düşüşle gün içi kazançlarını sildi

rekor kiran bist kuresel borsalardaki dususle gun ici kazanclarini sildi tvFc3Ijv

Investing.com – Küresel risk iştahındaki artışla dünya borsalarında ralli yaşanırken BİST 100 de Kasım ayında yurt içinde alınan kararlar sonrası bu ralliye eşlik etti. Kasım ayında 1.350 puana çıkarak TL bazında rekor kıran endeks, Aralık ayında da 1.485 puanı aştı ve yılı kazançla tamamladı.

Ocak ayının ilk işlem gününde dünya borsalarında karışık seyir vardı. Dün ABD vadelileri ve Asya’da düşüş olurken Avrupa ise günü yükselişle tamamladı. Bugün ise Avrupa tarafında da yükseliş var ve Asya pozitif ayrışıyor.

Dün tekrar rekor tazeleyen borsa güne %0,41 düşüşle 1.489 puandan başlamasının ardından 1.506 puana çıkarak yeni zirveyi gördü. Ancak günün devamında küresel piyasalardaki satış nedeniyle endeks yönünü aşağı çevirdi ve son saatte 1.486 puana geriledi.

Küresel piyasalarda düşüş olmasının en önemli nedeni ise: ABD’de bugün yapılacak Georgia seçimleri, İngiltere’nin karantina kararı ve Avrupa ülkelerinde yeniden tedbirlerin sıkılaşacağı beklentisi.

Başkanlık seçimleri sonrası Senato’da iki partinin de %50’yi aşamaması nedeniyle yapılacak 2. tur seçimleri son derece önemli. Trump’ın seçime olan itirazı agresif olarak devam etmese de bu yöndeki çalışmalarının sürmesine karşın Biden tarafının çoğunluğu almasıyla karar alma ve uygulama tarafındaki zorlukların azalması bekleniyor. Diğer ihtimal özellikle teşvik paketlerinin desteği için zaman uzatıcı bir aksaklık olarak görülüyor.

İngiltere’nin Şubat ortasına kadar karantina kararı alması ile Avrupa’da virüse dair riskler gündemde ilk sırayı aldı. Ayrıca yine ABD’de de görülen mutantın bu tarafta da yeni tedbirlere sebebiyet vereceği düşünülüyor.

2021’in ilk günlerinde virüse bağlı haber akışı tekrar ilk sıraya geldiği için risk iştahı geçen haftaya göre azaldı, ancak fiyatlamalar sert bir bozulmaya işaret etmiyor.

Yurt içinde de borsa günün ikinci yarısında negatif tarafa geçerken son saatte endeksler bazındaki değişim şöyle:

BİST 50 %0,37,

BİST 30 %0,38,

BİST Bankalar %0,20 düşüşte ve BİST Sanayi 2.358 puanda yatay,

Dün en çok yükseliş yaşayan endeksler arasında yer alan BİST Metal Harici Mineral Ürünler bugün 1.990 puana çıkmasının ardından %1’e yakın düşüşte.

BİST Leasing ve Faktöring bugün %1,20, BİST Spor %2 ve BİST Bilgi Teknolojileri %1 düşüş yaşarken dün en en çok yükseliş yaşayan endekslerden olan BİST Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları ise pozitif ayrışıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy