Twitter ve Boeing düşüşte; Eli Lilly yükseliyor

twitter ve boeing dususte eli lilly yukseliyor 3K4WyEZN

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com

Twitter (NYSE:TWTR) %7,4 kaybetti. Sosyal medya devi, en üst düzey profillerden biri olan Başkan Donald Trump’ı kendi platformundan çıkardı. Bu hareket, şirketi trafik yaratan en iyi kullanıcılarından birinden mahrum bırakmanın yanı sıra çatışma ve ‘platformdan çıkarma’ politikası üzerinde olası yeni düzenleme riskleriyle karşı karşıya bırakıyor.

Benzer endişeler başka isimler için de geçerli: Apple (NASDAQ:AAPL) %1,2, Alphabet (NASDAQ:GOOGL) %0,5 ve Amazon (NASDAQ:AMZN) %0,7 kaybetti. Teknoloji devleri, sağ kanat arasında önemli miktarda kullanıcı tabanı olan mesajlaşma servisi Parler ile ilişkilerini durdurdu.

Gilead (NASDAQ:GILD) %2 kazandı. İlaç şirketi, Covid-19 tedavisi remdesivir satışlarının desteğiyle tüm yıl kâr görünümünü yükseltti.

Eli Lilly (NYSE:LLY) %15 kazandı. İlaç şirketi, deneysel bir ilacın Alzheimer hastalığının erken belirtileri olan hastaların düşüşünü yavaşlattığını söyledi.

Goldman Sachs (NYSE:GS) %0,8, Morgan Stanley (NYSE:MS) %0,9 ve JPMorgan Chase (NYSE:JPM) %0,8 kaybetti. Bankacılık devleri, ABD’nin Çin ordusu ile ilişkili olan şirketlere yatırım yapma yasağı getirmesinin ardından Hong Kong’daki 500 yapılandırılmış ürünü listeden kaldıracağını söyledi.

Nio (NYSE:NIO) ADR %11 yükseldi. Çinli elektrikli araç üreticisi şirketin CEO’su William Li, şirketin farklı bir marka adı altında kitlesel pazar araçları üretmeye başlayabileceğini söyledi. Pazar, 621 mil menzile sahip olan yeni ET7 sedan modelinin lansmanına da iyi yanıt veriyor.

Tesla (NASDAQ:TSLA), kurucusu Elon Musk’ı dünyanın en zengin insanı yaparak S&P 500 endeksine girdikten sonra elde ettiği büyük kazançların ardından %1,4 kaybetti. Hisse senetleri geçen ay %44 yükseldi.

Boeing (NYSE:BA) %4 geriledi. 737-500 uçağı Cumartesi günü Endonezya’nın başkenti Jakarta yakınında kaza yaptı. 737 MAX modeli olmasa da bu kaza soru işaretlerini artıracak.

Baidu (NASDAQ:BIDU) %3,4 kazandı. Çinli arama motoru, akıllı elektrikli araç yapmak için otomobil üreticisi Zhejiang Geely ile ortak olacağını doğruladı.

Lululemon Athletica (NASDAQ:LULU) %2,6 kaybetti. Şirket, üçüncü çeyrekte 1,1 milyar dolar ile güçlü satışlar raporlasa da pandeminin devam eden etkilerinden dolayı tüm yıl için geçerli bir görünüm sunmadı.