Yatırımcılar ABD’de Senato kontrolünün Demokratlara geçmesini fiyatlıyor, Nasdaq vadeli kontratları %2 ekside

yatirimcilar abdde senato kontrolunun demokratlara gecmesini fiyatliyor nasdaq vadeli kontratlari 2 ekside vpq3pzJQ

Sagarika Jaisinghani

6 Ocak (Reuters) – Yatırımcılar ABD Kongresi’nde kontrolün başkan seçilen Joe Biden’ın partisi Demokratlar’a geçeceğini fiyatlarken, teknoloji hisseleri ağırlıklı Nasdaq 100 endeksi vadeli kontratları yeni yönetimin sektörü daha sıkı düzenlemelere tabi tutacağı beklentisiyle %2 geriledi.

Avrupa borsaları ise Biden yönetiminde ekonomiye maliye politikası kanalıyla verilecek desteğin artacağı beklentisiyle yatırımcıların bankacılık ve enerji gibi ekonomik büyümeye duyarlı sektörlerde pozisyon alması sonucu yükseldi.

Yatırımcılar ABD Senatosu’nda ve dolayısıyla Kongre’de kontrolün Demokratlara geçmesiyle birlikte daha büyük ölçekli bir mali canlandırma paketinin önünün açılacağını ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerine yönelik düzenlemelerin daha katı bir hal alacağını tahmin ediyorlar.

ABD’li yayın kuruluşları ve Edison Research, Demokrat Parti adayı Raphael Warnock’un Georgia’da Cumhuriyetçi rakibi Kelly Loeffler’e karşı seçimi kazandığını bildirdi. Demokrat Jon Ossoff ve Cumhuriyetçi David Perdue arasındaki yarışmada ise Demokrat aday az farkla önde gidiyor. yasama organı olan Kongre’de kontrolün tamamen Demokratlara geçmesiBiden’ın yeni COVID-19 paketi dahil olmak üzere reform planlarını daha geniş bir kapsamda hayata geçirmesine imkan sağlayabilir. Ancak Demokratların yasamadaki üstünlüğü daha yüksek kurumlar vergisi ve teknoloji devlerine yönelik daha fazla düzenleme anlamına da gelebilir. Teknoloji şirketleri Wall Street’in geçen yıl koronavirüsün yarattığı tahribattan toparlanmasına öncülük etmişti.

Apple Inc AAPL.O , Microsoft (NASDAQ:MSFT) Corp MFST.O , Amazon.com Inc AMZN.O ve Alphabet Inc GOOGL.O hisseleri borsa açılmadan önceki işlemlerde %1,9 ve 2,4 geriledi.

TSİ ile 1444 itibariyle Dow Jones endeksi vadeli kontratları 1YMcv1 %0,22 artıda, S&P 500 endeksi vadeli kontratları EScv1 %0,36 ekside seyretti. Nasdaq 100 endeksi vadeli kontratları NQcv1 ise %2,07 geriledi.

Avrupa çapında 600 büyük şirketi izleyen STOXX 600 endeksi .STOXX kazanımlarını artırarak %0.7 artıda bulunurken, İngiltere’nin FTSE endeksi .FTSE %2.26, Almanya’nın DAX endeksi .GDAXI %0,7 yükseldi.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon Can Sezer