ABD Temsilciler Meclisi ikinci kez Trump’a karşı azil soruşturması başlattı; 10 Cumhuriyetçi Trump’a karşı oy kullandı

abd temsilciler meclisi ikinci kez trumpa karsi azil sorusturmasi baslatti 10 cumhuriyetci trumpa karsi oy kullandi dDaLKq29

David Morgan / Richard Cowan

WASHINGTON, 14 Ocak (Reuters) – ABD’de Kongre binasına yapılan baskını kışkırtmakla suçlanan Trump’a karşı azil sürecinin başlatılması için ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 10 Cumhuriyetçi vekil de Trump’ın aleyhine oy kullandı.

Böylece Donald Trump, ABD tarihinde kendisine azil soruşturması iki kere açılan ilk ABD Başkanı oldu.

ABD demokrasisine karşı gerçekleştirilen saldırının ardından yapılan oylamada Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde 197’ye karşı 232 oyla azil süreci başlatılmış oldu.

Ancak, Trump’ın dört yıllık başkanlık süresi dolmadan ve başkan seçilen Joe Biden 20 Ocak’ta resmi olarak göreve başlamadan önce soruşturmanın sonuçlanması ve Trump’ın azlinin gerçekleşmesi çok olası gözükmüyor.

Senato’da çoğunluğa sahip Cumhuriyetçi’lerin lideri Mitch McConnell, hızlı bir soruşturma ve yargılama gerçekleştirilmesi çağrılarını Trump’ın görev süresi dolmadan önce sonuçlandırmanın hiçbir yolu olmadığını söyleyerek reddetti.

Ancak Trump, Beyaz Saray’ı terk etse bile, Senato’nun vereceği hüküm Trump’ın tekrar başkan adayı olmasının önüne geçebilir.

(Haberi çeviren Berna Suleymanoglu; Redaksiyon Can Sezer)