ABD’de aşırı sağcı grup Proud Boys’un lideri Washington’da gözaltına alındı

abdde asiri sagci grup proud boysun lideri washingtonda gozaltina alindi

ABD’de Başkan Donald Trump yanlısı olduğu belirtilen aşırı sağcı Proud Boys grubunun lideri Enrique Tarrio‘nun gözaltına alındığı bildirildi.

Washington DC polisinden yapılan açıklamada, geçen ay kentte yapılan bir gösteri esnasında bir kiliseye asılan ‘Black Lives Matter’ (Siyahların Hayatı Değerlidir) yazılı bir pankartı yırttığı için hakkında arama emri bulunan Tarrio’nun bugün şehre girdikten kısa süre sonra gözaltına alındığı belirtildi.

Polis, Miami’de ikamet eden Tarrio hakkında ‘mülke zarar verme’ suçlaması olduğunu ve bu nedenle gözaltına alındığını kaydetti.

Ayrıca, Tarrio’nun üzerinde gözaltı esnasında gereğinden fazla kurşun bulunduğunu ve bu konuda da suç isnat edildiği aktarıldı.

3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçlarının Kongre oturumunda resmileşeceği 6 Ocak’ta, başkent Washington DC’de büyük bir Trump’a destek gösterisi düzenlenmesi bekleniyor.

Washington DC’de geçen ay düzenlenen gösterilerde Trump destekçileri ve karşıtları arasında yaşanan kavgalarda 4 kişi bıçaklanarak yaralanmıştı.