Japonya olağanüstü hali 31 Mayıs’a kadar uzatacak

japonya olaganustu hali 31 mayisa kadar uzatacak IkmBrUhB

Elaine Lies / Ritsuko Ando

TOKYO, 7 Mayıs (Reuters) – Japonya hükümeti, Tokyo Olimpiyatları’nın başlamasına birkaç ay kala yeni koronavirüs vakalarındaki artışı sınırlamak için Tokyo ve diğer üç bölgedeki olağanüstü hali Mayıs ayı sonuna kadar uzatmaya hazırlanıyor.

Ekonomi bakanı ve aynı zamanda pandemi önlemlerinden sorumlu olan Yasutoshi Nishimura, “kısa ve güçlü” olağanüstü halin dördüncü dalgayı sınırlamasını umduğunu, ancak başkent Tokyo ve Osaka’daki yeni vaka sayısının hâlâ yüksek olduğunu söyledi.

Olağanüstü halin 11 Mayıs’tan 31 Mayıs’a uzatılması halinde, Tokyo Olimpiyatları’nın 23 Temmuz’a başlamasına iki aydan az bir süre kalmış olacak.

Tokyo Olimpiyatları salgın nedeniyle 1 yıl ertelenmişti.

Nishimura tıp ve ekonomi uzmanlarından oluşan bir heyetle görüşmesinin başında yaptığı konuşmada, “Osaka’nın sağlık sistemi oldukça tehlikeli bir durumda” diyerek, koronavirüs mutasyonlarının hızla yayıldığına dikkat çekti.

Nishimura, heyetin daha sonra uzatma planını onayladığını söyledi. Başbakan Yoshihide Suga’nın TSİ 13.00’te düzenleyeceği basın toplantısında olağanüstü halin uzatılmasını resmi olarak onaylaması bekleniyor.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Can Sezer