Trump, seçim sonuçlarını protesto mitinginde konuşuyor

Trump, seçim sonuçlarını protesto mitinginde konuşuyor

ABD’de geçtiğimiz sene 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinde rakibi Demokratların adayı Joe Biden’a karşı kaybeden Cumhuriyetçilerin adayı mevcut Başkan Donald Trump, seçimlerde hile olduğunu öne sürmeye devam ediyor.

Trump geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bugün başkentte miting yapacağını duyurmuş, “Washington DC’deki büyük protesto mitingi saat 11.00’de yapılacak” demişti.

Trump destekçileri, Kongre tarafından seçilmiş Başkan Joe Biden’ın başkanlığının tescil edilmesinden saatler önce Trump’a destek için ABD’nin dört bir yanından başkentteki Beyaz Saray’ın önüne akın ediyor. Kentte güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Şu ana kadar çıkan olaylarda 6 polis memuru yaralanırken, 10 kişi de gözaltına aldı.

Trump’ın konuşmasından satır başları şöyle:

– Sizler bu ülkeyi inşa eden milletsiniz, yıkan değil.

– Biden diyor ki, “‘Önce Amerika’ politikası güdeceğim”. Neyden bahsediyorsunuz? Yapacaksan bile bunu söyleme değil mi? İnanılmaz.

– Seçim sürecimiz yolsuzluklarla doluydu. Bu ülke tarihinde böyle bir şey görülmedi. Dünya ne diyor biliyor musunuz? Bağımsız ve özgür bir seçimimizin olmadığını söylüyorlar. Bağımsız ve özgür medyamız yok. En büyük sorunumuz bu.

Ayrıntılar geliyor…