Twitter ve Facebook, ABD Kongresi’nin göstericilerin basmasının ardından Trump’ın sosyal medya hesaplarını dondurdular

twitter ve facebook abd kongresinin gostericilerin basmasinin ardindan trumpin sosyal medya hesaplarini dondurdular 7PypiP6R

Elizabeth Culliford / Katie Paul / Joseph Menn

6 Ocak (Reuters) – ABD’li sosyal medya şirketleri Twitter Inc TWTR.N , Facebook Inc FB.O ve Snap Inc (NYSE:SNAP) SNAP.N , Washington’da dün göstericilerin Kongre binasına girmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD genel seçimleriyle ilgili ortaya attığı asılsız iddiaların acilen önüne geçmek adına Trump’ın sosyal medya hesaplarını geçici olarak dondurdular.

Twitter, Trump yanlısı göstericilerin dün Joe Biden’ın başkanlığını kesinleştirecek oturum esnasında ABD Kongresi’ni basması üzerine, “Washington’da devam etmekte olan eşi görülmemiş şiddet olaylarının sonucu olarak” Trump’ın attığı üç tweet’i gizledi ve bunların kaldırılmasını talep etti. daha sonra Twitter tarafından kaldırılan tweet’inde Kongre’nin basılmasının doğal bir tepki olduğunu belirtmiş ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i seçimlerde hile yapılmasıyla ilgili iddiaları takip etmemekle suçlamıştı. Trump daha sonra yayımladığı videoda başkanlık seçimlerinde hile yapıldığını ifade etmiş ve göstericilerin evlerine geri dönmelerini istemişti.

Twitter yaptığı açıklamada, Trump’ın dünkü gösteriler sırasında paylaşmış olduğu tweet’leri ve videoyu silmesini takiben Trump’ın Twitter hesabının 12 saat süreyle dondurulacağını belirtti. Tweet’lerini silmemesi halinde hesabı kilitli kalacak olan Trump, bugün tweet’lerini sildi.

Twitter, Trump’ın sosyal medya paylaşım kurallarını gelecekte tekrar ihlal etmesi halinde Trump’a ait olan @realDonaldTrump hesabını kalıcı olarak askıya alacağını açıkladı.

Facebook ve YouTube da Trump’ın videosunu platformlarından kaldırdılar. Facebook, Trump’ın hesabına 24 saatliğine paylaşım yasağı koydu.

(Haberi çeviren Oben Mumcuoglu; Redaksiyon Can Sezer)