Yemen’de 7 kilogram ağırlığındaki Faid Samim hayat mücadelesi veriyor

yemende 7 kilogram agirligindaki faid samim hayat mucadelesi veriyor

Yemen’de Sanaa’da bulunan Al-Sabeen Hastanesi’nde görevli yetkili doktor Rageh Muhammed, Faid Samim’in hastaneye geldiği zaman neredeyse ölmek üzere olduğunu söyledi. Beyin felci ve şiddetli yetersiz beslenmeden müzdarip olan çocuk için doktor ‘Şükürler olsun ki gerekli olanı yaptık ve iyileşme göstermeye başladı’ ifadesini kullandı.

Sadece 7 kilogramın biraz üzerinde ağırlığı olan Faid Samim’in küçük ve narin gövdesinin, hastanenin katlanmış bir battaniyesinin neredeyse dörtte birini kaplayacak ölçüde olduğu belirtildi.

Ailesi kontrol noktalarından ve hasar görmüş yollardan geçerek Sanaa’nın 170 km kuzeyindeki Al-Jawf’tan hastaneye çocuklarını getirmeyi başardı. Faid’in ilaçlarını veya tedavisini karşılayamayan ailenin, tedavi için bağışlara güvendiği belirtildi.

Doktor Muhammed, ülkede yetersiz beslenme vakalarının arttığını ve yoksul ebeveynlerin çocuklarının tedavi edilmesi için yabancıların nezaketine veya uluslararası yardıma güvenmek zorunda kaldığını söyledi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) dünyanın en büyük insani krizi olarak tanımladığı 6 yıllık savaşta kıtlığın hiçbir zaman resmi olarak ilan edilmediği belirtilirken, nüfusun yüze 80’inin yardıma muhtaç durumda olduğu ifade edildi.

BM’nin 2018’in sonlarında kıtlık uyarıları, yardımların artmasına neden olsa da koronavirüs kısıtlamaları, çekirgeler, seller ve 2020 yardım müdahalesinin önemli ölçüde yetersiz finansmanının açlığı daha da şiddetlendirdiği açıklandı.

Yemen’deki savaşta 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiği bildiriliyor.