Yunanistan ABD’nin Dedeağaç’a getirdiği silahlarla şov yaptı: Egemenlik haklarımızı gerekirse savunacağız

yunanistan abdnin dedeagaca getirdigi silahlarla sov yapti egemenlik haklarimizi gerekirse savunacagiz Ya6kn8IU

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, (NATO) son 25 yılın en büyük tatbikatlarından biri olan “Defender Europe-21” için hazırlıklarını sürdürürken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de Batı Trakya’nın Dedeağaç limanına asker ve silah yığmaya devam ediyor.

resized 87e97 bccc0b20art7974

Girit adasındaki SUDA Askeri Üssünü aratmayan Dedeağaç limanında oldukça yoğun bir hareketlilik yaşanıyor.

resized c5cb3 9ca33da9screenshot 13

Bu hareketliliğin ortasında Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Konstandinos Karamanlis, ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstandinos Floros, ABD’li General Christopher Mohan ve İngiliz Korgeneral Ivon Jones Dedeağaç’a giderek limanda düzenlenen bir törene katıldılar.

resized 94850 d588d4a0pyatt yetha

ABD SİLAHLARIYLA GÖSTERİŞ

Törende bir konuşma yapan Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, ABD silahları üzerinden egemenlik söyleminde bulundu ve Türkiye’ye mesaj vermeye kalkıştı.

resized b1b76

“EGEMENLİK HAKLARIMIZI SAVUNACAĞIZ”

“Dedeağaç jeostratejik konumu nedeniyle artık büyük yatırımlara yaklaşabilir” diyen Yunan Bakan, “Yunanistan her zaman egemenlik haklarını savunmaya hazırdır ve gerekirse bunu kararlı ve etkili bir şekilde yapacaktır” dedi.

resized 50b4f 5223c9a2screenshot 14