MEB’den 1. Dönem karneler ile ilgili karar

5f67678455428210c0def424

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, zor süreçten geçtiğimizi ve öğrencilerin bu konuda daha da zorlandığını ifade ederek, 1. dönem karnelerini EBA sistemi üzerinde derslere katılma aktivitelerine göre notlandırılacağını belirtti. Bununla birlikte 2. dönemde yüzyüze sınav sürecinin de açıklamasını yaptı.

Lise öğrencileri 1. dönem karne puanlamalarının 2. dönemde yapılacak yüz yüze yapılacak olan sınavlar ile puanlanacağını belirtti. Karne dağıtımlarının 22 Ocak tarihinden itibaren okul yönetmelerince yapılacağını açıkladı. İlkokul ve Ortaokul öğrencilerinin karnelerinin bu tarihten itibaren basılacağı açıklandı fakat lise öğrencilerinin karnelerinin 2. dönemde yapılacak sınavlardan sonra basılacağı açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “Eğitimi, ders konularını sizlere yüklemek için değil, sizleri bilgiyle yetiştirmek ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak için veririz. Sınavlar da bu bilgileri ne kadar aldığınızı ölçmek ve durumu değerlendirmek için yapılır. Sınavın başka bir amacı yoktur. Eğer bugün bir öğrenme kaybınız olur ve biz bunu fark etmezsek bu eksikler, hayatınız boyunca karşınıza çıkar.”

“Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığımızın değerlendirmeleri doğrultusunda yüz yüze sınav konusunu yeniden ele aldık. Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz. Lütfen siz şu an sadece sağlığınıza ve derslerinize odaklanın. En çok ihtiyacımız olan şey sağlık ve geleceğe dair tek güvencemiz sizlersiniz.”