ABD hükümeti siber saldırıya uğrayan petrol boru hattı işletmecisi Colonial Pipeline’a yardım etmeye çalışıyor

abd hukumeti siber saldiriya ugrayan petrol boru hatti isletmecisi colonial pipelinea yardim etmeye calisiyor MXjC949d

Laila Kearney / Doina Chiacu / Laura Sanicola

10 Mayıs (Reuters) – Beyaz Saray, dün bilgisayar korsanlarının fidye yazılım saldırısına uğrayan ve ABD’nin doğudaki eyaletlerine enerji sağlayan önemli boru hatlarını devre dışı bırakmak zorunda kalan ABD’li Colonial Pipeline’ın saldırıyı atlatması için şirketle beraber çalışmalarını yürütüyor.

Fidye yazılım saldırısının şu ana kadar bir altyapı tesisinde görülen en geniş kapsamlı aksamaya yol açtığı tahmin edilirken, saldırının ardından Kongre üyeleri ülkenin kritik tesislerinin bilgisayar korsanlarından daha iyi korunması için çağrıda bulundu.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Biden hükümetinin en büyük önceliğinin boru hattının tamir edilmesi olduğunu belirterek Colonial’ın faaliyetlerini en kısa zamanda tekrar başlatmasını sağlayıp daha ciddi enerji tedarik aksaklıklarının önüne geçilmesi için Washington’un çalıştığını açıkladı.

Colonial, Teksas’tan New Jersey’e uzanan 8.850 kilometreden fazla uzunlukta boru hattı şebekesi işletiyor.

Raimondo, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, “Şu anda herkesin görev başına çağrıldığı bir durum var. Şirketle, eyaletle ve yerel yetkililerle beraber çalışarak şirketin mümkün olan en kısa sürede normal faaliyetlerine geri dönebilmesini ve tedarikte daha fazla aksaklık yaşanmamasını sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

ABD benzin vadeli kontratlarının galon başına fiyatıysa yaşanan aksaklıktan sonra %3 artışla Mayıs 2018’den beri olan zirvesi 2.217 dolara çıktı.

Haberi çeviren: Oben Mumcuoglu
Redaksiyon: Can Sezer