ABD’de istihdam piyasası istenen toparlanmayı sağlayamıyor

abdde istihdam piyasasi istenen toparlanmayi saglayamiyor 36KmIaFr

Investing.com –  ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 2020’nin son haftasında 787 bin ile değişim göstermezken önceki haftanın rakamı 790 bine revize edildi

Pandemi öncesi 200 bin kişi ortalamasında olan ve son yılların en düşük seviyelerinde olan başvurular, pandemi döneminde rekor artış göstermesinin ardından kademeli olarak 1 milyon altına geriledi. Beklentilere karşın başvurulardaki düşüş 800 bin altında çok sınırlı kalırken yılın son çeyreğinde artan vaka nedeniyle sıkı tedbirler alınması hizmet başta olmak üzere turizm, eğlence gibi sektörlerdeki istihdamı daha da zayıflattı.

Dün açıklanan özel sektör istihdam rakamları son 123 bin düşüşle son 7 ayın en kötü seviyesinde gelirken yarın açıklanacak tarım dışı istihdamın da 71 bin gibi son derece düşük rakamda gelmesi bekleniyor.

Hem kapalı olan sektörler hem de tam kapasite ile çalışamayan sektörler başta olmak üzere istihdam piyasasını güçlendirmek için daha fazla teşvik gerekiyor. Dünkü seçim sonrası demokratların senatoda da önde olması teşviklerin daha büyük ölçekte süreceği beklentisini de artırdı. Ancak diğer taraftan da piyasalarda zayıf üretim, yüksek talep ve maliyet nedeniyle enflasyonun da yükseleceği beklentisi var. Bu noktada politikalardan önce reel piyasanın dengelenmesi için daha hızlı adımlar atılması gerekiyor.

Oldukça zor zamanlar geçiren reel sektör nedniyle istihdam tarafında da istenen toparlanma sağlanamıyor. 

Mavi dalga beklentisi ile borsalarda ralli yaşanırken ABD Dolar Endeksi ise bugün 10 yıllık tahvil faizin %1 üzerine çıkması nedeniyle dip seviyeden sınırlı da olsa yukarı yönlü hareket ediyor ve günün ikinci yarısında dolardaki hareketle para birimlerinin kazançları da düştü.

Yazar: Deniz Engin