ABD’de özel sektör istihdam, pandemi sonrası en sert düşüşü yaşadı

abdde ozel sektor istihdam pandemi sonrasi en sert dususu yasadi Gk7igCLY

Investing.com –  ABD’de özel sektör istihdam Aralık ayında 123 bin kişi azalarak Mayıs ayı sonrası en sert düşüşü yaşadı.

Pandeminin yarattığı karantina döneminde yaklaşık 20 milyon düşüş yaşayan özel sektör istihdam, Mayıs ayında ise 2,7 milyon düşüş yaşadı, ancak Haziran ayında Mayıs verisi 2,7 milyonluk düşüşten 3 milyon yükseliş yönünde revize edildiği için rakamlar güvenilir bulunmamıştı.

Normalleşmeyle beraber kademeli olarak azalan başvurular yılın son iki ayında 300 bin üzerinde kaldı, ancak Aralık ayında ise beklentilerin çok üzerinde bir düşüş yaşadı. Bu rakam Mayıs sonrası en düşük rakam oldu.

İstihdamda düşüş yaşanmasının nedeni ise artan vaka nedeniyle gelen yeni kısıtlamalar. ABD ekonomisinde hizmet sektörünün payı oldukça yüksek ve tedbirler nedeniyle sektörde yaşanan zorluk çalışan sayısının da azalması anlamına geliyor ve bu da istihdamda düşüşe neden oluyor. ABD Başkanı Trump, hibe ve teşviklerin hazırlanan paketten daha fazla olması gerektiğini belirtmiş ve özellikle KOBİ’ler ve butik işletmelerin desteklenmesini istemişti. Son teşvik paketinin de yetersiz kalacağını gösteren ADP verisi Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam  beklentilerini de düşürdü.

Pandemi sonrası istihdamın takip edilen en önemli gösterge olduğunu belirten Fed, her toplantısında teşviklere devam edilmesi gerektiğini belirtmişti. Son toplantı tutanakları da bu akşam açıklanacak ve benzer ifadelerin son tutanakta da yer alması bekleniyor.

Bugün yapılan Georgia seçimleri hükümetin teşviklerde daha cömert olması bakımından son derece önemli ve piyasalar Biden’ın kazanması ile teşviklerin de artacağını ön görüyor.

Yazar: Deniz Engin