ABD’den 2020’nin son enflasyon rakamları açıklandı

abdden 2020nin son enflasyon rakamlari aciklandi P2cpDI4S

Investing.com –  ABD’den 2020’nin son enflasyon rakamları açıklandı. TÜFE, Aralık ayında aylık %0,4 ve yıllık %1,4 ile beklenti dahilinde geldi. Para politikasında gösterge olarak takip edilen Çekirdek TÜFE aylık %0,1, yıllık %1,6 oldu.

Pandemi öncesi yıllık %2 seviyesinde olan çekirdek TÜFE, Nisan-Mayıs ve Haziran aylarında %1,2’ye gerileyerek son 10 yılın da en düşük seviyesine indi. Yılın ikinci yarısında kademeli olarak %1,7’ye yükselen gösterge yılı %1,6 ile kapattı.

Fed, faiz indiriminin ardından da rekor miktarda varlık alımına giderken hükümet de rekor teşvik paketi uyguladı. Trump döneminde yılın ikinci yarısında içerik ve meblağ konusundaki anlaşmazlıklarla sürümcemede kalan teşvik alımları tekrar uygulanırken 20 Ocak’ta göreve başlayacak olan Biden ise yarın çok yüksek miktarda olduğunu belirttiği teşvik paketinin detaylarını açıklayacak. Direkt yardımlar ve küçük-orta ölçekli işlemler öncelikli olarak uygulanacak paketin sektörel olarak da hizmet- eğitim ve seyahat ağırlıklı olması bekleniyor.

ABD ekonomisinin teşviklerin desteğiyle büyüme göstereceği ve enflasyonun da yükseleceği beklentisi son haftada verim eğrisini dikleştirdi, buna bağlı tahvil faizleri ve dolarda da yükselişler oldu. Mart sonrası en yüksek seviyeden geri gelen faizler ile dolar bugün sakin seyir izliyor.

Yazar: Necdet Erginsoy